Dlouhá léta se zdálo, že animovaný film rovná se Walt Disney a disneyovky zase značí výhradně zábavu pro děti. Roku 1994 však zavedl jiný směr Lví král, chytrý nadgenerační příběh stavějící nejen na sledu jednoduchých gagů. A když se loni vrátil do kin ve formátu 3D, přenesl své celosvětové tržby přes hranici miliardy dolarů. Jenže to už dávno nebyl sám.
Svět, kam 3D patří
V roce 1995 vstoupil s Příběhem hraček na trh Pixar, společnost zaměřená na počítačovou animaci, a brzy poté se na animaci vrhly i společnost Fox nebo Spielbergova firma DreamWorks, z níž mimo jiné vzešel právě Madagaskar.
Proč se vzedmula tak mohutná vlna?
Madagaskar v Cannes"Dělal jsem to pro prachy!" pronesl hlasem excentrické zebry Chris Rock, když se ho novináři v Cannes ptali, jestli si natáčení užil. "Jasně, byla to sranda," opravil se americký komik vzápětí. Věřte té druhé odpovědi. |
Protože se "animák" vyplácí. Výroba sice trvá dlouho, ale ještě déle lze z výsledku těžit. Do kina se vypraví celé rodiny, čímž se tržby násobí, a mnohdy se jdou podívat podruhé, potřetí. Také na videonosičích patří animované hity k nejžádanějším dárkům a televize každý titul mnohokrát "protočí".
Navíc animované tvorbě rychle přišly na chuť herecké hvězdy. "Je to práce snů – v suchu a teple, bez líčení a převlékání. Navíc dnes už se postavičky zpravidla nejprve namluví, teprve následně oživují, takže se jim ani nemusíte strefovat do pusy," shodují se herci s výrokem Johna Cleese, vypravěče medvídka Pú či krále ze Shreka.
Ani dabingem už dávno nepohrdají. "Jsem šťastná jako blecha," těší se z nabídky Lucie Vondráčková, jejímž hlasem bude zpívat Rebelka, akční princezna ze srpnové novinky Pixaru. V neposlední řadě animaci pomohl rozmach 3D. Jednak jako výrobní technologie, jednak v podobě trojrozměrných projekcí, jež nejvíc milují právě děti. Nicméně i zarytý odpůrce "kouzelných" brýlí musí uznat, že v animované říši bezhraniční fantazie má 3D větší smysl, možnosti, účel i účinek než v akčních honičkách.
Konečně ještě jednu vějičku si moderní "animáky" vypěstovaly. Vedle hlavní dějové linie soustředěné přece jen na menší diváky staví jakési dospělejší bonusy, z nichž se postupně stává hlavní lákadlo sérií. Době ledové už dávno nevládne mamut s přáteli, nýbrž němá praveverka měnící běh světa. A v Madagaskaru přebily uprchlou partu ze zoo původně vedlejší postavičky tučňáků.
Slušná šedesátka
Mafiáni s ploutvemi už se dočkali vlastního seriálu Tučňáci z Madagaskaru, vánočního speciálu Šťastný a veselý Madagaskar a samozřejmě nechybějí ani ve třetím celovečerním příběhu, jenž do Česka vtrhne 14. června – ovšemže ve 3D. Jinak je tu všechno při starém včetně lemuřího krále obdařeného "brněnským" přízvukem. Pro připomínku, v prvním Madagaskaru z roku 2005 se lev, zebra, žirafa a hroch z newyorské zoo dostali na ostrov, v Útěku do Afriky z roku 2008 na černý kontinent.
Madagaskar 3 |
A nyní se pokoušejí o návrat napříč Evropou, od kasina v Monte Carlu přes Londýn, ve společnosti nových přátel ze zkrachovalého cirkusu, které naučí trochu kýčovitou "show po americku". Ale pořád je to příjemná podívaná s řadou vtipných průpovídek, ať už zvířata soupeří s kanadským "lidským" konkurentem, souborem Cirque du Soleil či na adresu sibiřského tygra utrousí, že "v Americe to zní nečekaně, ale Rusák má pravdu". V hodnotících procentech slušná šedesátka.
A vyčísleno v penězích? To bude daleko strmější spirála. Podtitul Madagaskaru 3 zní Nejhledanější v Evropě a rozhodně nelže, americké "animáky" nové generace totiž zabírají daleko silněji mimo Spojené státy. První Madagaskar v kinech utržil čtyři sta milionů dolarů, z toho přes tři sta v zahraničí, druhý Madagaskar vydělal šest set milionů, z nichž více než čtyři sta si připsal opět "zbytek světa".
Podobnou zkušenost mají i jiné animované legendy. Třetí Toy Story: Příběh hraček z více než miliardy dolarů získal zhruba tři čtvrtiny mimo severoamerický trh, u třetí Doby ledové s devíti sty miliony si skoro sedm set milionů připsaly jiné země než Státy s Kanadou a snímek Hledá se Nemo utržil "doma" tři sta, v cizině přes pět set milionů dolarů.
Mimochodem právě Nemovu bilanci nelze ani zdaleka pokládat za uzavřenou. V září se totiž vrátí do kin v trojrozměrné verzi – a dá se čekat, že se zrodí další animovaný miliardář.