Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klára a Bára prozradí, proč (ne)chodit na blbosti

  1:00aktualizováno  1:00
Damaturgii Švandova divadla v Praze se letos podařilo několik slušných fotbalově řečeno minel. K té poslední, letní produkci Studia Dva, poskytlo divadlo pouze hřiště. Jednoznačně však jde o pomyslný vrchol toho nejhoršího, co se na jevišti Švandova divadla letos odehrálo.

Klára a Bára - Klára a Bára (Ivana Chýlková, Eva Holubová) | foto: Studio DVA

Jde o inscenaci Patrika Hartla Klára a Bára, obsazenou Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou, jimž sekundují Jan Holík (skladatel Pavel) a Mojmír Maděrič coby masér Jiří.
 
Pro pořádek: Klára je prodavačka v Tesku, Bára učitelka. Žádný příběh, spíše směsice různých historek mezi obývákem a ložnicí. Klára a Jiří svým protějškům spolu zahnuli. Proč? Inu, protože ti protějšci v posteli za nic nestáli. Klára měla přitom pro svého Pavla připraveno vajíčko, a ne ledajaké!

Své ovulující vajíčko, toužebně očekávající oplodnění. Bárou hárají žárlivé předtuchy, a tak zapálí barák, takže čtveřice bydlí společně. Frustrace, Bářin pokus o sebevraždu, místo velkých slov lítají vzduchem vulgarity. A nad tím vším vznáší se píseň o čtyřech myškách v jedné díře, z nichž jedna druhé – čtenáři prominou – "frndu" líže.

Autor má natolik zdravé sebevědomí, že své dílko označil jako "radikální komedii o dvou manželských krizích a jednom úmyslně založeném požáru". Na scéně se objevuje lidské embryo zvíci ledního medvěda hovořící dětským hláskem, nejprve v mučivém snu Jiřího, posléze při závěrečné smiřovačce.

Jak hodnotit herecké výkony? Holubová sem tam pohodí svou typickou otrávenou maskou, Chýlková si už dávno vystačí s šarží roztomilé holčičí chaotičky. A muži jsou jen na výpomoc.

Nemyslím si, že by divadlo mělo do lidí pumpovat jen samé vznešeno. Ale při Kláře a Báře se mi vybavil jeden starý vtip. Pokud není přímo od Suchého a Šlitra, pochází určitě z jejich éry. Muž hraje na klavír, druhý, příchozí, se táže: Co to děláte? – Preluduji. – Tak blbě? – Jako byste nevěděl, že se už udělaly mnohem horší věci.

Na blbé televizní seriály se dívat nemusíme, ale proč bychom na to měli chodit do divadla? Napsat dobrou komedii není tak snadné, jak by si někdo myslel. Například Patrik Hartl, který si představení i zrežíroval.

PATRIK HARTL: Klára a Bára
Švandovo divadlo, Praha. Režie Patrik Hartl, scéna Jaroslav Bönisch, hrají Ivana Chýlková, Eva Holubová, Jan Holík a další.

 

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Další z rubriky

Uhlířová proti Fridrichovi. Činoherní klub propluje Černým medem

Ivana Uhlířová během prvních zkoušek kusu Černý med

S úšklebkem a platinovým přelivem shlíží Ivana Uhlířová z pozvánky na nejnovější premiéru pražského Činoherního klubu,...

Titanic ztroskotá v Kalichu. Vladyka s Blažkem si zahrají loď i ledovec

Filip Blažek a Miroslav Vladyka během zkoušek komedie Titanic v Divadle Kalich

Nejslavnější námořní katastrofa, spousta rolí a dva herci. Jen Miroslav Vladyka a Filip Blažek zinscenují před diváky...

KULTURA 2018: Saša Rašilov si zkusí Fausta, Ivan Trojan říši molekul

Plakát k inscenaci Faust

Nová adaptace Žítkovských bohyní, návrat Petra Zelenky do Dejvického divadla i dramatizace života Vítězslavy Kaprálové....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz