Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Katedra animace FAMU slaví čtvrtstoletí. Tužka se studentům hodí stále

  8:58
Katedra animované tvorby pražské FAMU se letos ohlíží za svým jubileem i právě probíhající výstavou svých současných studentů v galerii AMU. „Vyrůstá tady silná a talentovaná generace mladých tvůrců,“ upozorňuje zakladatel katedry profesor Jiří Kubíček.
Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU

Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU | foto:  Dominik Hejtmánek

Vaše katedra slaví 25. výročí vzniku. Jakým způsobem to bude připomínat?
První akcí je právě probíhající výstava našich studentů v GAMU. Dne 30. března se zde uskuteční setkání našich současných studentů, absolventů, pedagogů naší katedry i studentů a pedagogů VŠUP a dalších kolegů a přátel animovaného filmu. Rádi bychom tím upozornili na skutečnost, že tady vyrůstá silná a talentovaná generace mladých tvůrců, která přebírá odpovědnost za další osudy tak úspěšného média, jakým je právě český animovaný film.

Zakladatel katedry animované tvorby pražské FAMU profesor Jiří Kubíček

Vzhledem k tomu, že řádná katedra vznikla v roce 1990 počínaje novým školním rokem, tedy na podzim, hlavní oslavu plánujeme až do tohoto období. Jakou? Nechte se překvapit.

V roce 1990 se nově vznikající katedra musela vymezit vůči podobnému pracovišti na UMPRUM důrazem na dramatickou stránku díla. Držíte tuto linii dodnes? Je podle Vás pro animovaný film stále nejdůležitější dobrý scénář?
Na podstatu animovaného filmu existují dva hlavní názory. Jeden považuje za nejdůležitější jeho výtvarnou složku, která je animací oživena. V teoretické literatuře je tato „větev“ animovaného filmu nazývána „art in motion“, tedy „výtvarné umění v pohybu“. Druhý názor na animovaný film vychází z předpokladu, že je schopen vyprávět příběhy, je to tedy narativní umění podobně jako hraný film. Z tohoto hlediska ho považujeme za zvláštní specifický druh dramatického umění, v němž je výtvarná složka velmi důležitá, nicméně není ta hlavní. A jakmile přistoupíme na tento princip, vystoupí do popředí potřeba dobrého scénáře.

Protože věřte nebo nevěřte, stále se přesvědčujeme o tom, že bez dobrého scénáře nemůže vzniknout dobrý film, zatímco obráceně to neplatí. Dobrý scénář ještě nezaručuje dobrý konečný výsledek. Z tohoto hlediska je scénář jedním z nejdůležitějších prvků, zdaleka ne jediným, animovaného filmu.

Katedra musela během své existence zachytit digitalizaci a začlenit ji do svých osnov. Podařilo se to včas? Byl to těžký přerod?
Přerod z „analogu“ na „digitál“ byl těžký, stále je a i nadále bude. Je to způsobeno tím, že digitální animace vyžaduje naprosto jiné technické prostředky než animace klasická. A velmi nákladné softwary, u nichž je neustále nutné obnovovat licence. K tomu je třeba počítat s tím, že digitální technika velmi rychle stárne a je třeba ji neustále obnovovat.

To všechno stojí spoustu peněz, které FAMU ve svém rozpočtu nemá a ani nemůže mít. Technický pokrok je tedy závislý na úspěšnosti či neúspěšnosti řešení různých grantů. A to je vždy sázka do loterie, na niž se nedá spoléhat. Naštěstí se nám podařilo v roce 2008 a v roce 2013 vyřešit dva velké granty, takže v současnosti je naše katedra po technické stránce, řekl bych, na průměrné úrovni. Velkým problémem je také zařazení digitální animace do tříletého bakalářského studijního plánu.

Myslím, že se nám daří dobře zvládat tento náročný přerod po stránce pedagogické. Naši absolventi, kteří jsou v současné době špičkovými počítačovými animátory, se stávají pedagogy katedry.

Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU
Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU

Chcete po studentech, aby stále uměli s „fyzickou“ tužkou? Ulehčil celkově nástup počítačů studium, nebo je to naopak?
Přesvědčením našich hlavních pedagogů – výkonných animátorů a režisérů je, že základem jakékoli animace je animace kreslená. Tužka je tedy stále hlavním „výrobním prostředkem“ našich studentů. Nemusí to však nutně být tužka klasická, může to být i tužka elektronická. Současná praxe je tedy taková, že někdo kreslí tužkou na papír a kresby skenuje do počítače a někdo kreslí elektronickou tužkou na tablet, tedy přímo do počítače. Podstatné je, že v obou případech se jedná o práci lidské ruky.

Pro počítačovou animaci platí obecně, jako ostatně pro řadu dalších oblastí, že je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Nejlepšími animovanými filmy jsou takové, kde jejich technologii vůbec nevnímáte. Tam, kde je počítačová animace prostředkem, to často dopadá dobře, špatné je to tam, kde je počítačová animace cílem.

Co Vy osobně hodnotíte jako největší úspěch katedry a kam všude se za těch pětadvacet let její absolventi prosadili?
Za největší úspěch naší katedry i dalších českých škol, kde vznikají animované filmy, považuji skutečnost, že díla jejich studentů udržují naživu úžasnou, i když velice pošramocenou tradici české animované krátkometrážní tvorby. Kdyby nebylo těchto škol, ještě nedávný „klenot“ naší kinematografie, by už neexistoval.

Díky tomu, že být dobrým animátorem znamená ovládat dobře několik řemesel, absolventi naší katedry se uplatňují leckde, paradoxně s největšími problémy právě v animovaném filmu. Ale to není jejich chyba, to je pouze obrázek toho, jak na tom v současné době médium animace v zemi Jiřího Trnky, Karla Zemana a Jana Švankmajera je.

Kromě animovaného filmu najdete naše absolventy mezi režiséry hraných filmů, mezi tvůrci Laterny magiky, mezi ilustrátory, tvůrci webových stránek, odborníky na digitální postprodukci, atd.

V posledních letech posbíral spoustu cen absolventský film Mythopolis - dá se považovat za nejúspěšnější dílo katedry?
Když katedra před dvaceti pěti lety vznikala, bylo podstatně méně festivalů animovaných filmů, než je teď. Samotný počet festivalových cen tedy ještě nemusí být tím nejdůležitějším kritériem. Rozhodně není jediný.

Dá se říci, že filmy našich studentů byly už od počátku existence katedry velice úspěšné. Připomněl bych nominaci filmu Eastern - Krvavý Hugo současného vedoucího katedry animace Aurela Klimta, jednoho z prvních absolventů, na studentského Oscara. Do nejužší nominace na Oscara se pak dostal i film Test Václava Švankmajera a Graffitiger Libora Pixy.

Velice úspěšné filmy pak byly i Babalon a Prasavci Michala Žabky, Piráti Jana Bubeníčka, Příušnice Marii Procházkové, I am bigger and better Martina Dudy, Chybička se vloudí Anety Kýrové-Žabkové, filmy M.O. a Malý Cousteau Jakuba Kouřila, Pandy Matúše Vizára a Nový druh Kateřiny Karhánkové. Film Mythopolis Alexandry Hetmerové získal významné ocenění jako nejlepší animovaný film filmových škol z celého světa sdružených v organizaci CILECT a řadu dalších festivalových cen. Rozhodně tedy patří mezi nejúspěšnější filmy katedry.

  • Nejčtenější

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

11. května 2024  11:10,  aktualizováno  12.5

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo....

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

15. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:20

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

14. května 2024,  aktualizováno  14:13

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i...

Kolegové se po mně vozili, ale zpětně jsem za to vděčný, říká Filip Kaňkovský

14. května 2024

Premium Kvůli vrozené oční vadě se stal prototypem záporňáků. Seriál Zoo však spektrum jeho rolí obohatil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Pekelné déjà vu. Rammstein po dvou letech opět rozpálili pražské Letňany

12. května 2024

Premium Téměř na den po dvou letech se na pražské Letiště Letňany vrátila německá industriálně metalová...

SÓLO PRO KOTLETU: Pane ministře, co takhle status umělce i pro pornoherce?

18. května 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

TELEVIZIONÁŘ: Krajky, plesy, láska, sex. Bridgertonovi hlásí návrat

18. května 2024

Zejména milovnice červené knihovny mají v kalendáři zatržené datum, kdy se premiérovou třetí řadou...

Nehrál, prostě byl. Uhrančivý Jean Gabin nesnášel slávu, miloval život v ústraní

18. května 2024

Jeden z nejpopulárnějších evropských herců své doby Jean Gabin se narodil 17. května 1904 v Paříži....

Cirkus je o soudržnosti. Naučil mě být týmový hráč, říká tanečník Bubeníček

17. května 2024

Premium Pochází z cirkusové rodiny, měl být akrobatem jako jeho rodiče, ale kolem jedenáctého roku se vydal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....