Hlavní hybnou silou uspořádání koncertu je Vladimír Drápal, v undergroundových kruzích řečený Lábus, majitel vydavatelství Guerilla Records, které se již desátým rokem specializuje na produkci tak či onak s podzemní kulturou spojenou.

Album Maska za maskou pokřtil kapele The Plastic People of the Universe její "nehrající člen" Václav Havel (zleva Václav Havel, majitel vydavatelství Guerilla Vladimír "Lábus" Drápal, Jiří Kabeš, Vratislav Brabenec)
"Lábus" je mimo jiné současným vydavatelem klíčové kapely Plastic People Of The Universe, kterou až do své smrti v roce 2001 právě Milan Hlavsa vedl. Záštitu nad koncertem převzala Hlavsova manželka Jana a bývalý prezident Václav Havel, dlouholetý příznivec undergroundového dění.
Václav Havel návštěvníkům koncertuMilí přátelé, srdečně zdravím vás i váš koncert a raduji se, že jste si na Mejlu Hlavsu vzpomněli. Za dvacet let jsme si všichni zvykli na to, že hudbu Plastic People a příbuzných skupin lze zahrát kdykoli a kdekoli, že ji lze vydávat a vysílat. My, kteří pamatujeme doby, kdy to možné nebylo, jsme stále podvědomě tak trochu v údivu. V údivu jsem i z toho, že je to už deset let, kdy nás Mejla opustil. Naštěstí tu máme jeho muziku a já vám přeji, abyste si ji užili.
|
Během koncertu, který začíná v 19 hodin, se na pódiu vystřídají umělci, kteří tak či onak prošli Hlavsovým životem: Jan Brabec, Vratislav Brabenec a Joe Karafiát byli resp. jsou členy Plastic People Of The Universe, Básník a teoretik Ivan Martin Jirous byl plastikovským uměleckým vedoucím a "ideologem".
S básníkem Pavlem Zajíčkem Hlavsa spolupracoval v kapele DG 307, Ivo Pospíši, který se jako DJ postará o zábavu na afterparty, byl šéfem kapely Garáž, se kterou Hlavsa jako kytarista působil v 80. letech. Jediným účinkujícím, který se s Hlavsou v jednom projektu přímo nesetkal, je Filip Topol, jenž koncert zahájí. Pianista a leader Psích vojáků se ovšem v prostředí undergroundu pohyboval od svých teenagerských let a do programu jeho blok bez jakékoli pochybnosti patří.
Časový HarmonogramKoncertu19:00 Filip TOPOL |
To část jejich členů odmítla a tak Hlavsa spolu s dalšími dvama "plastickými lidmi", klávesistou Josefem Janíčkem a Jiřím Kabešem, který violu, jež byla jeho doménou v PPU, vyměnil za kytaru, založil novou kapelu Půlnoc. Ty doplnili mladší hudebníci a výsledkem byl sound, navazující zčásti na tehdy poslední plastikovská alba Hovězí porážka a Půlnoční myš, zároveň ale přece jen "písničkovější" a rockovější, aniž by mu chyběla pro Hlavsu typická hypnotičnost.
Na sobotním koncertě vystoupí Půlnoc v sestavě, ve které nikdy nehrála. Na postu baskytaristy nahradí zemřelého Milana Hlavsu Petr Kumandžas, jenž v původní Půlnoci působil jako bubeník. Na svých postech klávesisty a cellisty nebudou chybět Josef Janíček a Tomáš Schilla, za bicí usedne Jiří Michálek a na kytaru zahraje Jiří Křivka. Ozdobou kapely u mikrofonu vždy byla Michaela Němcová - a i ta přijala pozvání k jednorázovému reunionu.
Na koncertě bude kromě připomínky Hlavsových nedožitých šedesátin (6. 3.) a desátého výročí úmrtí (5. 1.) křtít vzpomínkové dvojalbum Kniha noci 1988-1989, které připomíná prostřednictvím dobových nahrávek originální sound skupiny Půlnoc. Titul vydal label Guerilla Records.
Co je na Knize nociZákladem dvojalba jsou dva koncerty z pražského Junior Klubu na Chmelnici, bašty tehdejší nezávislé kultury.
Nechybějí ovšem ani texty Egona Bondyho, a to ve dvou hitech, jednom "půlnočním", kterým jsou zlidovělé Muchomůrky bílé, jednak "plastikovském" Magické noci, který Půlnoc převzala do svého repertoáru. Kromě obou hlavních koncertních záznamů zde najdeme i dv bonusy, jednak třípísňovou nahrávku z akce konfrontace z června 1989, jednak více než dvanáctiminutovou verzi Magických nocí, do kterých recituje americký básník Allen Ginsberg a jeho japonský kolega Nanao Sakaki, a jež byla nahrána v dubnu 1990, již ve svobodných poměrech, v Českých Budějovicích. |