Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Struny podzimu zahájí projekt Jana Garbarka s The Hilliard Ensemble

  14:34
Letošní ročník multižánrového festivalu Struny podzimu zahájí v neděli 19. září vystoupením s programem Officium Novum fenomenální norský saxofonista Jan Garbarek s britským vokálním kvartetem The Hilliard Ensemble. Výjimečný koncert proběhne v Národním památníku na Vítkově.

Officium novumSvětová premiéra tohoto vystoupení, vycházejícího ze stejnojmenného alba, vydaného právě na labelu ECM, proběhla 14. září v Hamburku. Právě z ní přináší iDNES.cz více než čtvrthodinovou videoukázku. Garbarek s The Hilliard Ensemble hráli v tamním chrámu svatého Michaela. Den poté se představili v salcburském Dómu. Vystoupení v pražském památníku, jednom z mála světských prostorů na tomto turné, bude třetí v pořadí.

Jan Garbarek

Jan GarbarekNorský saxofonista se narodil v roce 1947. Patří k nejkomplexnějším osobnostem světového jazzu. Spolupracoval s řadou slavných hudebních osobností, mimo jiné s Georgem Russellem, Keithem Jarrettem, Ralphem Townerem, Trilokem Gurtu, Billem Frisellem či Miroslavem Vitoušem. Prošel obdobími okouzlení jazzrockem i meditativní hudbou, spojoval jazz s elektronikou i prvky etnické hudby. Maximální umělecká svoboda, kterou si "naordinoval" už ve svých počátcích, se nyní zúročuje v pozici osobnosti, jež si může dovolit experimentovat s moderními zvuky syntezátorů a vzápětí se vracet k tisíciletým kořenům světové hudby, aniž by to kohokoli zarazilo. V Česku naposledy exceloval před dvěma lety, kdy se svým jazzovým kvartetem exceloval před mnohatisícihlavým publikem festivalu Colours Of Ostrava.

"Kolaps veškerých bariér, které existují mezi jazzem a klasikou, svatým a profánním, starobylou zašlostí a současností," tak popsal první výsledek spolupráce norského saxofonisty a britských vokalistů americký list New York Observer. Album Officium vyšlo v roce 1994, kdy světová scéna zaznamenávala zvýšený zájem o gregoriánský chorál v moderní hudbě. Nahrávka se stala vůbec nejúspěšnějším titulem vydavatelství a zasáhla dokonce do popových žebříčků několika zemí.

Jan Garbarek (uprostřed) a The Hilliard EnsembleO pět let později se Garbarek a The Hilliard Ensemble opět načas nastěhovali do rakouského kláštera Sv. Gerolda, aby vytvořili pokračovatele Officia. Repertoár dvojalba Mnemosyne se už striktně nedržel ladění svého předchůdce. Obsahuje hudbu v časovém rozpětí dvaadvaceti století a geograficky sahající od Jižní Ameriky přes Skotsko, Španělsko, Řecko a Rusko až po Estonsko.

Třetí volná část dlouhodobého projektu nese název Officium Novum a právě obsah tohoto alba bude základem repertoáru letošního koncertu v rámci Strun podzimu. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice. Na desce najdete skladby od arménského skladatele Komitase Vardapeta, dvojici mých vlastních kompozic, ale třeba také a capella skladbu od Arvo Pärta," řekl Jan Garbarek.

The Hilliard Ensemble

The Hilliard EnsembleBritské pěvecké kvarteto, zaměřené především – ale zdaleka nejen – na interpretaci staré hudby, vzniklo už v první polovině 70. let a název přijalo podle alžbětinského malíře Nicholase Hilliarda. V současné době funguje v obsazení, které se ustálilo v roce 1998, tedy David James (kontratenor), Rogers Dovez-Crump (tenor), Steven Harrold (tenor) a Gordon Jones (baryton). Kromě středověké a renesanční hudby se The Hilliard Ensemble zabývá i interpretací soudobé hudby, skladeb např. Arvo Pärta, Johna Cage nebo Heinera Goebbelse. První desetiletí své existence vydával soubor svá alba u velkého vydavatelství EMI, od roku 1986 patří The Hilliard Ensemble stejně jako Jan Garbarek k základním oporám labelu ECM. Vydal zde půldruhé desítky alb širokého stylového spektra.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek Arménskou duchovní hudbu studovali přímo na místě jejího vzniku členové The Hilliard Ensemble. Kromě skladeb, upravených Komitasem Vardapetem (1869-1935), který se snažil lidové kořeny přiblížit své současnosti, zní na albu i řada dalších skladeb podobného ranku. Například třináctiminutová Litany, složená z fragmentu stejnojmenné skladby ruského skladatele duchovní a vokální hudby Nikolaje N. Kedrova a z úpravy tradiční modlitby Otche Nash (Otčenáš) z prostředí ruských starověrců, tzv. lipovanů.

Officium Novum ovšem nabízí – byť v menšině – i skladby západního okruhu. Nejstarší je Alleluia Nativitas jednoho ze zakladatelů evropské polyfonie 13. století Perotina, kterou The Hilliard Ensemble s Janem Garbarkem nastudovali již podruhé, ve verzi odlišné od té, kterou můžeme slyšet na jejich minulém společném albu Mnemosyne.

Autor:
  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

Lennon & McCartney. Legendární značku oživili vlastní skladbou jejich synové

18. dubna 2024  12:08

Na světě je nová písnička autorské dvojice Lennon & McCartney. Nejde ovšem o Johna a Paula, nýbrž o...

RECENZE: V měkkých křeslech usazená pocta Petru Hapkovi občas zavírala oči

18. dubna 2024

Premium Kateřina Marie Tichá, Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Xavier Baumaxa a další se sešli, aby písní...

Nemusím hned všechno lámat na dvě půlky chleba, říká Mefisto Mikluš

18. dubna 2024

Dnešní doba nás neustále nutí mít vyhraněný názor a stavět se na jednu stranu, přemýšlí v rozhovoru...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...