"Velmi pravděpodobně na základě udání Milana Kundery byl zatčen, hrozil i v jeho případě trest smrti, nakonec dostal 22 let, z toho si odseděl 14 let v komunistických vězeních," řekl ČT Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Dvořáček dnes žije ve Švédsku, zotavuje se po mrtvici. Dodnes si myslí, že ho udala kamarádka, u níž si na koleji v roce 1950 nechal kufr.
Kundera se nevyjádřil. Opět
Právě tato žena zřejmě dala popud k novému zkoumání události. Kvůli jejímu pocitu viny za to, že o Dvořáčkovi řekla svému příteli, který byl kamarádem Kundery, se začal případem zabývat Adam Hradílek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Kundera ve světě patří vedle Václava Havla k nejznámějším žijícím Čechům. Roku 1979 mu komunisté vzali československé státní občanství. O dva roky později získal občanství francouzské a zůstal v Paříži. Po revoluci se vrací do Česka jen inkognito. Svůj život ani minulost nekomentuje, s novináři se nebaví. Výjimku neudělal ani teď.
Udání hraje v Kunderově díle velkou roli. A podle literární historičky Michaely Bečkové je velmi pravděpodobné, že dalším klíčem k interpretaci textů se stane i tato - dosud neznámá - část jeho minulosti.
. Milan Kundera
V roce 1970 ztratil Kundera zaměstnání a o pět let později odjel do Francie. Po vydání románu Kniha smíchu a zapomnění (1979) byl zbaven československého občanství. Francouzské získal o dva roky později.
|