Celkem logicky, ostatně: sál, který jen o den dřív přetékal desítkami dychtivých novinářů kvůli například Kate Winsletové (aaach!), byl na tiskovku k srbsko-bosensko-německo-švédské koprodukci jménem Bouře poloprázdný. Ochranka před festivalovým palácem nebděla tak přísně jako jindy a dvorana před ním konečně byla vidět. Prostě najednou byl všude prostor.
Oč méně lidí ovšem stálo u červených koberců, o to víc se jich tísnilo před natřískanými kinosály: v hlavní roli v výjimečně nebyly hvězdy, ale filmy. Největší boj se sice samozřejmě strhl o milionově obsazený Rage (Judi Denchová, Judd Law, Steve Buscemi), ale fronty se stály i na dokumenty a krátké filmy.
Z filmového festivaluGlosář Terezy Spáčilové
Z Berlinale podruhé: Tady Kate, odpovím vám na cokoli |
Vlastně to trochu připomínalo Karlovy Vary - včetně detailů (v tiskovém centru došly minerálky zdarma). A novinář, unavený z nekončící šňůry tiskovek a "fotocallů" (tedy termínů pro focení), konečně mohl vyhrabat z brašny program, zpětně prolistovat čtyři souběžně vycházející festivalové deníky a zjistit, co že se to vlastně kolem něj všechno děje.
Například že jednu z nejžádanějších tváří, herečku a toho času předsedkyni festivalové poroty Tildu Swinton, může osobně potkat, aniž by se musel prodrat křovím agentů a ochranek - stačí se přihlásit na pondělní dílnu.
Že jedním z hostů Berlinale je i čerstvě osmdesátiletá Věra Chytilová, které je věnovaný celý jeden večer. A taky že musí (on, ne Chytilová) polknout slinu, protože lístky na oblíbenou "kulinární sekci", což značí projekce doprovázené gurmánskou večeří, jsou už od časného rána beznadějně rozebrané.
Ještě že mám tu pizzu. S Pittem.