RECENZE: Když Rebelové cvičí v rytme aneb muzikálová bída V peřině
Představte si Cvičme v rytme "říznuté" Rebely a reklamou na čokoládu a dostanete to, co režisér F. A. Brabec nazval 3D muzikálem ve stylu Mamma Mia!.
Nejprve k tomu přirovnání. Mamma Mia! je přiznaný kýč. Je líbezný a žije se v něm trestuhodně pozitivně - to ho s Peřinou spojuje. Má však ještě něco navíc - náboj a drajv, esence, pod jejichž vlivem člověk zapomíná kontrolovat, jestli mu ten kýč vůbec vadí. V případě Peřiny se ovšem kontrolovat nepřestane: cukrkandlový svět, v němž se nosí jen úsměvy a sladké tóny, už od pohledu zavání "podrazem", a tak jsme ostražitější, než by sám film chtěl.
Zmatení děje
Hlavní problém Peřiny lze přitom shrnout do jediného slova: nevěrohodnost. Na první pohled je v ní všechno dokonalé: herci se nadšeně snaží, tanečníci se nadšeně snaží, ano, i ten divák se (zprvu nadšeně) snaží. Jenže o co vlastně? No právě - nakonec zjistíme, že nevíme.
Karel Roden a Jiří Mádl, hrdinové z Peřiny
V Peřině totiž o nic nejde. Respektive možná jde, ale to "něco" je tak zašifrované a zamotané, že se z toho stává nic. Vachrlaté dějové linky se ztrácejí a lámou, a když už vás náhodou nějaká zaujme, můžete si být jistí, že se za pár minut vypaří a objeví se v lepším případě až na konci (kdy už jste na ni samozřejmě dávno zapomněli). V Brabcově filmu přestává mít člověk přehled, co se kolem něj děje, a v důsledku všeobjímajícího dějového chaosu rezignuje dřív, než kamkoli dospěje.
Autor, v tomto případě scenárista Miroslav Adamec, teď nejspíš namítne, že Peřina je o snech a ty mají svá vlastní pravidla. Jenže to, že má něco začátek, prostředek a konec, uznával i "snílek" Dalí, tak proč by měl být filmař výjimka?
Neobstojí ani argument, že od muzikálu se žádná velká péče o děj nikdy nedá čekat: jistěže si na rozdíl od dramatu vystačí se základem "má ho ráda - má ji rád", ale musí být jasno minimálně v tom, kdo koho. U Brabcova filmu je jasná jediná věc: vše začíná a končí u peřiny. Na ostatní aby si člověk radši kreslil tabulky a diagramy.
Základní idea je přitom po hříchu slibná: dvě hodné dámy (Eliška Balzerová, Lucie Bílá) mají v malém městě čistírnu, ve které zbavují peřiny zlých snů. Pomáhá jim v tom cimrmanovský stroj, mašinka, která snovou havěť posílá do sklepení. Tam je v ideálním případě držena pod zámkem, v tom méně ideálním zámek prolomí a sny se smísí s realitou. Někteří šťastlivci navíc ovládají trik, jak se do říše snů dostat přímo z postele (zpod peřiny), na což samozřejmě dojde - aneb dokonalý odrazový můstek pro čarování s 3D fantazií.
Patří se říct, že po stránce výtvarna a fantazie Brabec nezklamal. Technicky sice jeho průlety peřinou působí trochu předpotopně, nicméně svět, jenž se nachází v ní, má poetiku nejbláznivějších představ a snů - i s jejich iracionálními pravidly. Navíc si hezky umí pohrát s kontrastem snění dítěte a dospěláka, a tak zatímco chlapi blaženě pijí pivo z bezedných půllitrů, malé holčičky si hrají na princezny a vyhlížejí rytíře podobné Kenům. Kdyby se život na zemi žil stejně plynule a přirozeně jako ten "z peří", byla by Peřina krásný film. Kdyby!
Pilíře a Moravcová
Peřina je první celovečerní plně trojrozměrný hraný snímek (ještě před ním tu byl Němcův Heart Beat 3D, ale tomu více sluší název 3D experiment) a jako takový zlákal řadu prvotřídních herců. Ti si přitom neužívali jen samotný fenomén 3D, ale z podstaty své hravosti i jeho kombinaci s žánrem muzikálu. Díky tomu můžeme slyšet pět, prozpěvovat, notovat, deklamovat nebo aspoň mručet osobnosti, které si dosud zpívaly maximálně ve vaně.
Postava dobrotivé babičky, kterou hraje Eliška Balzerová, je co do výrazu stejně bezbarvá jako její vlasy, do hlasu se ovšem něco z jejího pověstného hereckého živlu přece jenom prodralo. Osvědčil se také Mádlův smysl pro sebeironii a vtip, kterými zachraňuje nejen případná muzikální zakolísání, ale i jalovost textů. Nad tím vším se pak triumfálně klene rozkošné brumendo zrzavého Karla Rodena v roli bojácného, leč spořádaného manžela a milujícího otce.
Právě ten se mimochodem postará i o naprostý vrchol filmu, když na schodišti činžáku rozehraje geniální etudu na téma závrať. Dobrá je i Rodenova ustaraná filmová manželka Lucie Bílá, kterou Brabec dokázal zbavit teatrálního přehrávání.
Menší role si v Peřině zahráli i Bolek Polívka (ztracený dědeček) a Nina Divíšková (vykladačka snů).
Kdo naopak herecky zcela selhává, je Nikol Moravcová, kříženec Mary Poppinsové a ženy snů. Dokud se jen dekorativně zjevuje ve vlhkých fantaziích Jiřího Mádla alias tiskaře Karla, jde to. Jakmile však začne diblíkovsky pečovat o svěřené děti majitelky čistírny, je zle. Hlas má Moravcová přitažlivě nakřáplý, ale talent jako by se někde opozdil.
Mezi spartakiádou a Yemim
Vedle scénáře a Moravcové má V peřině ještě jednu zásadní slabinu: neohrabanou choreografii. Dokonce i když blahosklonně přehlédneme metaře Kryštofa Michala a růžolící Daru Rolins (která po vzoru Britney Spears skotačí kolem dětí ve skládané minisukýnce), zbudou nám ještě tuny pochybného hudebního materiálu. Což není pro muzikál zrovna dobrá zpráva.
Jako by se hromadné choreografie Peřiny zasekly někde mezi roztančenými proletářskými filmy a klipy Lucie Vondráčkové. Jejich úroveň nezachrání pochybné variace na hip hop a street dance (bystrý divák v nich může zaregistrovat i nefalšovaný aerobikový "grapevine"). A - při vší úctě - nutit Elišku Balzerovou tančit jako Yemi A. D., to už zavání zneužíváním.
Ještě že měl Brabec humoristu Mádla: ten přispěl nejen nadsázkou, ale i zkušeností ze svých jacksonovských exhibic.
Abychom však byli spravedliví: vymyslet něco kloudného na hudbu, která je sice zpěvná, ale nepříliš členitá a už vůbec ne vynalézavá, je svého druhu nadlidský úkol. Kolovrátkový rytmus byl pro muzikál odjakživa mor, stejně jako abstraktní texty. Čímž se ovšem dostáváme zpátky k tomu, co bylo řečeno na začátku - totiž že kdyby bylo o čem zpívat, tančit a hrát, nemuselo by na kritiku vůbec dojít.
Brabcův film je výjimečný tím, jak vypadá: jakkoli může jeho okatá barvotiskovost iritovat, dodává mu kouzlo a půvab. Navíc se tvůrcům podařilo úspěšně osedlat nový technologický fenomén, a to s prostředky, za jaké by jejich zahraniční kolegové nenatočili ani upoutávku. Průkopnická odvaha a houževnatost, to je těch deset procent, které jinak spíše podprůměrnému filmu chybí do padesátky. Má je mít, ale je to o prsa.
Tipy z televizního programu
Recenze: Za plotem 60 %, Dvojí hra 50 %, Prázdniny s Broučkem 55 %, John Wick 60 %, Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí 50 %, Transformers: Probuzení monster 40 %, Casino Royale 90 %, John Wick 2 65 %, Hancock 60 %, Argo 80 %, Goyovy přízraky 60 %
Klíčová slova: Všechnopárty, James Bond, Starci na chmelu, Změna času, Whitney Houstonová
RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky
„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...
Zemřel slovenský herec Kvietik. Působil i v politice, navrhovali ho také na prezidenta
Zemřel slovenský herec Štefan Kvietik, oznámila v sobotu média s odvoláním na mluvčí Slovenského národního divadla Izabelu Pažítkovou. Kvietik, kterému bylo 90 let, zemřel v pátek. Svého času působil...
{NADPIS}

{POPISEK}
Herec s očima šelmy. Saša Rašilov starší žil na hausbótu, předstíral i šílenství
Herec obdařený dobráckým výrazem a opředený mnoha legendami. Některé přiživoval on sám, jiné o něm šířili kolegové. Byl, nebo nebyl šlechtického původu? Zbláznil se za první světové války na frontě,...
RECENZE: V autě i posteli. Jakub a Sára předvádějí stereotypy pohlaví
Není to klasický seriál, nýbrž sled partnerských anekdot, a není ani původní. V Česku dostal titul Jakub a Sára. Na Slovensku se hrdinové jmenují Tomáš a Diana, v Rusku Saša a Máša, v Polsku Kasia a...
{NADPIS}

{POPISEK}
World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku
Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...
Jak asi dopadnou hollywoodští ztracenci v říši jménem Minecraft
Alespoň z doslechu ji znají i lidé, kteří ji nikdy v životě nehráli, a od roku 2009, kdy počítačová hra Minecraft vznikla, se její fanoušci na YouTube počítají v milionech. Nyní pod názvem Minecraft...
Ceny Žebřík ovládl Střihavka. Porotci ocenili Homo Sovietikus od Monkey business
Akustické trio Pan Lynx otevíralo včera třiatřicáté hudební ceny Žebřík, které se konaly v Plzeňském Prazdroji. Hudební imaginace a lyrika projektu Michala Skořepy dokázaly výborně naladit fanoušky v...
RECENZE: Anastacia svým hlasem div nezbořila pražské O2 universum
Do Prahy se americká stálice Anastacia vrátila po více než dvou letech a ve vyprodané hale O2 universum přesvědčila, že se o své publikum obávat nemusí. Program postavený na jejích největších hitech,...
TELEVIZIONÁŘ: Kino Majestic mu vrátí paměť. Úplně jiný Jim Carrey
Režisér Frank Darabont, tvůrce slavných děl Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, si výjimečně odskočil od předloh svého přítele Stephena Kinga, když v roce 2001 natočil Majestic.
Hádek a Ryška hledají vraha. Podle detektivky roku vznikají Stvůry
Na počátku stojí brutální vražda mladé studentky a když dvojice kriminalistů doufá, že už záhadu konečně rozluštila, nové důkazy ji donutí, aby začala s vyšetřováním zase od nuly.
RECENZE: Bomba Bombarďák není, ale muzikantské fajnšmekry Olympic potěší
Stačilo by doplnit jedno písmenko a mohli bychom napsat, že po Kaťatech přichází Olympic s Bombarďáky. Ale odpusťme si laciné humory, nové album klasiků českého bigbítu se jmenuje Bombarďák a není...

Prodej chalupy v obci Malá Morava
Malá Morava, okres Šumperk
3 450 000 Kč
TRENDY V KLIPECH: Grey256 přešel od rapu k rocku, Drahokoupil k punk-rocku
Grey256 stejně jako jeho bratr Dorian startoval jako naděje českého rapu. Loni přišel překvapivě s rockově laděnou deskou a v tomto žánru pokračuje i nadále. Jeho soupeřem v Óčko Chart jsou tento...
RECENZE: Muž z Brna je zábavné čtení, ale příliš se spoléhá na výpůjčky
Je to jen pár měsíců, co Petra Klabouchová šumavským hororem Ignis fatuus, nominovaným na Magnesii Literu, způsobila, že se čtenáři v letních vedrech třásli zimou. Komediální detektivka Muž z Brna je...
VIDEO: Tohle bude klasika, zní nadšené reakce. Novinka s DiCapriem má trailer
Nový film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli představuje první trailer. Drama Jedna bitva za druhou natočil Paul Thomas Anderson, tvůrce filmů jako Až na krev, Magnolia, Hříšné noci nebo Nit z...
Zemřela autorka Upířích deníků, podlehla vleklé a vážné nemoci
Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji s nemocí věku 66 let. Psala romány zejména pro mládež a slávu nabyla díky sérii Upíři deníky, která...
Na Comic-Con dorazí Franco Nero, Vecna ze Stranger Things nebo profesor Kratiknot
Letošní ročník Comic-Con Prague přináší další vlnu hvězdných hostů. Fanoušci se mohou těšit na herce Jamieho Campbella Bowera, představitele Vecny ze seriálu Stranger Things, Dannyho...
World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku
Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...