Realita nás převálcovala, říká Šulík o romském Hamletovi v soutěži - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Realita nás převálcovala, říká Šulík o romském Hamletovi v soutěži

  18:21
Ani jeden český režisér se letos neprobojoval do karlovarské hrané soutěže. Jedině díky Martinu Šulíkovi má hostitelská země šanci, jeho Cigán totiž vznikl ve slovensko-české koprodukci.

Z filmu Cigán | foto: archiv KVIFF

Říká se mu nejsvětovější ze slovenských filmařů. Martin Šulík nasbíral od Káhiry přes Turín po Wiesbaden dvacítku cen a řadu nominací, se Záhradou vyhrál Českého lva, ve Varech už soutěžil se Slunečním státem a nyní se do zdejšího klání vrací s Cigánem, který bojuje o hlavní cenu a který ještě během festivalu vstoupí do českých kin.

Cigánovi soupeři

Dvanáct děl se utká v soutěži hraných děl. Kdo bude soupeřit s novinkou Martina Šulíka?

Beduín (Rusko)
Příběh Ukrajinky mířící do Sankt Petěrburgu, kde má za peníze nutné k léčbě vlastní dcery odnosit dítě pro homosexuální pár.

Lollipop Monster (Německo)
Dvě patnáctileté dívky bojují s nezájmem vlastní rodiny. Jedna utíká k sexu s neznámým mužem, druhá volí sebepoškozování.

Malý klenot (Itálie, Francie)
Italské maloměsto tiše přihlíží páchanému zločinu, jehož nitky vedou k finančnímu skandálu. Téma převzal režisér Molaioli ze skutečného případu.

Neměj strach (Španělsko)
Šestiletá dívenka zdánlivě prožívá bezstarostné dětství s nejlepší kamarádkou. "Kamarádit" se s ní však chce i jistý pán...

Neviditelná (Německo)
Drama z divadelního prostředí sleduje nebezpečné hry režiséra s herečkou, kterou nutí ke krutému zkoumání vlastní osobnosti.

Pokoj 304 (Dánsko, Chorvatsko)
Během tří dnů v kodaňském hotelu, jež se točí kolem záhadného výstřelu, se protnou nahodilé osudy skupiny hostů i zaměstnanců.

Potomek knížat (Polsko)
Mladík nedokáže prorazit ve městě na studiích a vrací se do bludného kruhu venkova, kde osudy určuje nedostatek práce, zato nadbytek alkoholu a katolické víry.

Prázdniny u moře (Francie)
Vzácný úkaz soutěže, totiž komedie, vyčleňuje z davů víkendových výletníků nejrůznější typy postaviček: mládež, důchodce i rodiny s dětmi.

Restaurátor (Izrael)
Navenek se bojuje o přežití restaurátorské dílny, která stojí před krachem, zároveň jde o generační válku syna s otcem a především o hledání vůle k novému začátku.

Romeo 11 (Kanada)
Mladík z rodiny emigrantů, navíc fyzicky postižený, nemá ve společnosti nijak zářné vyhlídky. Proto si vytvoří své "druhé já" na internetu.

Spoluautor (USA, Kanada)
Dramatik neví, co řešit dříve: strmý pád své kariéry, nebo dávný milostný vztah? Pomoc najde u souseda, s nímž stráví společný večer v nečekané situaci.

Cigánovi se přezdívá "romský Hamlet". Budoval jste zápletku záměrně podle Shakespeara?
Na počátku jsem chtěl opravdu točit Hamleta v romské osadě. Hodlal jsem spojit známý, vysoce stylizovaný příběh s realitou. Měl jsem pocit, že konfrontace kulturního archetypu a dokumentaristického přístupu umožní překvapivě zachytit přeměnu slovenské společnosti, jejího hodnotového systému a etických norem. Vycházel jsem z toho, že romská osada je společenství, které ostře zrcadlí problémy našeho světa, má strukturu s pevnou hierarchií a může vstřebat složité sociální pozadí Shakespearova příběhu. Líbil se mi i hlavní hrdina: dospívající chlapec, který si klade základní otázky o tom, co je správné a co ne.

Tak proč jste Cigána natočil jinak?
Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsme se scenáristou Markem Leščákem a pomocným režisérem Paľem Pekarčíkem začali obcházet romské osady. Realita nás převálcovala, stylizovaný příběh se stal zbytečným. Zůstala z něj jen výchozí situace, zato přibyla nová témata. Náhle jsme viděli, jak chudoba deformuje tradiční vztahy v osadách, společenská izolace mění komunitu v ghetto s vlastními pravidly a nedořešená minulost se promítá do soužití dvou odlišných kultur. Základním materiálem filmu se tedy staly skutečné osudy lidí z osad.

V době, kdy většina filmařů zve média na natáčení a hvězdy nabízí k rozhovorům, jste točil tiše. Bylo to dáno jen povahou látky, nebo propagační cirkus nesnášíte?
V Cigánovi stála většina účinkujících před kamerou poprvé. S producentem Rudolfem Biermannem jsme se dohodli, že je nebudeme rozptylovat a s propagací začneme až po natáčení. Jsem mu za to vděčný. I když po pravdě se o nás moc lidí ani nezajímalo.

Střihač Jiří Brožek byl nadšený, že po dlouhé době zase střihá skutečný film, materiál založený na obrazu, nikoli jen "mluvící hlavy". Umějí diváci ještě takový film vnímat?
Jirka Brožek je laskavý divák a byl bych rád, kdyby měl pravdu. Obraz byl pro mě vždy velmi důležitý, už jako student jsem si oblíbil japonský film Kaneta Šindó Ostrov, v němž nepadlo ani jedno slovo. Líbí se mi filmy Roberta Bressona, Kim Ki-duka, Jima Jarmusche – všechny jsou založené na sugestivním obrazu, nic nevysvětlují, nechávají lidem prostor pro vlastní imaginaci. Myslím, že diváci mají rádi film právě pro jeho vizualitu. Je jedno, je-li to trojrozměrný Avatar či asketický Mrtvý muž, lidé se rádi dívají a nechávají překvapovat. Nicméně Cigán není beze slov a pro mě je důležité i to, že je v romštině.

Jak přijali váš štáb v romské osadě?
Zprvu nás všichni varovali, že točit v romské osadě znamená riziko a práce s neherci nemusí dopadnout dobře. Nic z toho se nenaplnilo. Romové nás na dva měsíce přijali mezi sebe, a pokud mohli, vycházeli nám vstříc. Pozorovali, co děláme, opravovali naše chyby, smáli se, když byli herci falešní, tleskali, když hráli dobře. Chystáme pro ně premiéru přímo v Richnavě – v obci, kde jsme natáčeli.

Od Slunečního státu k Cigánovi jste si dal dlouhou pauzu, kdy jste se věnoval dokumentům z cyklu Zlatá šedesátá. Čekal jste na silnou hranou látku?
Kinematografie má více podob a mně se zalíbila její funkce audiovizuální paměti. Všechny dokumenty, které jsem točil, mapují osobnosti slovenské a české kultury. Práce na jejich portrétech mě tak pohltila, že jsem si ani nevšiml, jak uteklo pět let.

Režisér Martin Šulík na place

Dlouho se tradovalo, že "slovenský film má jen Šulíka". Rýsuje se někdo nový, kdo prorazí mezinárodně?
Na Slovensku v posledním desetiletí nastoupila nová generace. Zuzana Liová, Mira Fornayová, Mariana Čengel-Solčanská, Mátyás Prikler, Viktor Csudai, Jakub Króner, Peter Bebjak, Juraj Lehotský, Marko Škop, Jaro Vojtek, Peter Kerekes. Jejich filmy vyhrávají ceny na světových festivalech, ale vzdor generační příbuznosti jsou rozdílní. Zajímají je různé látky, liší se formou vyprávění. A kdyby se podařilo zajistit plynulé financování, mohli by debutovat i další naši studenti.

Rozstřel: Linda Rybová - Include | (3:58) | video: iDNES.tv

Lidi si mě škatulkovali. Nejdřív princezny, pak mrchy a vražedkyně, vzpomíná Rybová

Nejčtenější

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel slovenský herec Kvietik. Působil i v politice, navrhovali ho také na prezidenta

Zemřel slovenský herec Štefan Kvietik, oznámila v sobotu média s odvoláním na mluvčí Slovenského národního divadla Izabelu Pažítkovou. Kvietik, kterému bylo 90 let, zemřel v pátek. Svého času působil...

Herec s očima šelmy. Saša Rašilov starší žil na hausbótu, předstíral i šílenství

Premium

Herec obdařený dobráckým výrazem a opředený mnoha legendami. Některé přiživoval on sám, jiné o něm šířili kolegové. Byl, nebo nebyl šlechtického původu? Zbláznil se za první světové války na frontě,...

RECENZE: V autě i posteli. Jakub a Sára předvádějí stereotypy pohlaví

40 % Premium

Není to klasický seriál, nýbrž sled partnerských anekdot, a není ani původní. V Česku dostal titul Jakub a Sára. Na Slovensku se hrdinové jmenují Tomáš a Diana, v Rusku Saša a Máša, v Polsku Kasia a...

World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku

Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...

Jak asi dopadnou hollywoodští ztracenci v říši jménem Minecraft

Premium

Alespoň z doslechu ji znají i lidé, kteří ji nikdy v životě nehráli, a od roku 2009, kdy počítačová hra Minecraft vznikla, se její fanoušci na YouTube počítají v milionech. Nyní pod názvem Minecraft...

29. března 2025

Ceny Žebřík ovládl Střihavka. Porotci ocenili Homo Sovietikus od Monkey business

Akustické trio Pan Lynx otevíralo včera třiatřicáté hudební ceny Žebřík, které se konaly v Plzeňském Prazdroji. Hudební imaginace a lyrika projektu Michala Skořepy dokázaly výborně naladit fanoušky v...

29. března 2025  10:30

RECENZE: Anastacia svým hlasem div nezbořila pražské O2 universum

Premium

Do Prahy se americká stálice Anastacia vrátila po více než dvou letech a ve vyprodané hale O2 universum přesvědčila, že se o své publikum obávat nemusí. Program postavený na jejích největších hitech,...

29. března 2025  9:23

TELEVIZIONÁŘ: Kino Majestic mu vrátí paměť. Úplně jiný Jim Carrey

Režisér Frank Darabont, tvůrce slavných děl Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, si výjimečně odskočil od předloh svého přítele Stephena Kinga, když v roce 2001 natočil Majestic.

29. března 2025  6:30

Hádek a Ryška hledají vraha. Podle detektivky roku vznikají Stvůry

Na počátku stojí brutální vražda mladé studentky a když dvojice kriminalistů doufá, že už záhadu konečně rozluštila, nové důkazy ji donutí, aby začala s vyšetřováním zase od nuly.

28. března 2025  16:45

RECENZE: Bomba Bombarďák není, ale muzikantské fajnšmekry Olympic potěší

Premium

Stačilo by doplnit jedno písmenko a mohli bychom napsat, že po Kaťatech přichází Olympic s Bombarďáky. Ale odpusťme si laciné humory, nové album klasiků českého bigbítu se jmenuje Bombarďák a není...

28. března 2025

TRENDY V KLIPECH: Grey256 přešel od rapu k rocku, Drahokoupil k punk-rocku

Grey256 stejně jako jeho bratr Dorian startoval jako naděje českého rapu. Loni přišel překvapivě s rockově laděnou deskou a v tomto žánru pokračuje i nadále. Jeho soupeřem v Óčko Chart jsou tento...

28. března 2025  12:10

RECENZE: Muž z Brna je zábavné čtení, ale příliš se spoléhá na výpůjčky

Premium

Je to jen pár měsíců, co Petra Klabouchová šumavským hororem Ignis fatuus, nominovaným na Magnesii Literu, způsobila, že se čtenáři v letních vedrech třásli zimou. Komediální detektivka Muž z Brna je...

28. března 2025

VIDEO: Tohle bude klasika, zní nadšené reakce. Novinka s DiCapriem má trailer

Nový film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli představuje první trailer. Drama Jedna bitva za druhou natočil Paul Thomas Anderson, tvůrce filmů jako Až na krev, Magnolia, Hříšné noci nebo Nit z...

28. března 2025  9:49

Zemřela autorka Upířích deníků, podlehla vleklé a vážné nemoci

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji s nemocí věku 66 let. Psala romány zejména pro mládež a slávu nabyla díky sérii Upíři deníky, která...

27. března 2025  22:12

Na Comic-Con dorazí Franco Nero, Vecna ze Stranger Things nebo profesor Kratiknot

Letošní ročník Comic-Con Prague přináší další vlnu hvězdných hostů. Fanoušci se mohou těšit na herce Jamieho Campbella Bowera, představitele Vecny ze seriálu Stranger Things, Dannyho...

27. března 2025  16:30

World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku

Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...

27. března 2025,  aktualizováno  14:12