Jde o anonymní spis, který jistě nikoliv náhodou vychází necelý měsíc předtím, než Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, k nám přijede na návštěvu. Autor svou identitu tají, známo je pouze to, že je to Ital či Italka.
V Itálii také knížka roku 2006 poprvé vyšla a z pochopitelných důvodů způsobila rozruch. Kniha se stala bestsellerem, a někteří recenzenti dokonce ocenili, jak dobře informovaný pamfletista je.
Pravda o životě papeže?
Jako většina hanopisců je i tento ironicky neuctivý a už na začátku nenechá nikoho na pochybách. V úvodu doporučuje, že pamflet je "vhodný jako výklad, nutný jako sebeobrana".
Kniha se tematicky člení do dvou částí: ta první se zastavuje u klíčových okamžiků Ratzingerovy kariéry, ta druhá je volnější úvahou na téma papež, náboženství a svět.
Na papeže s místenkou a raději bez autaNahlédněte do speciálu iDNES.cz
|
Více napovídají názvy podkapitol, jako například: "Poslušný chlapec. Prefekt, jehož poslouchají." Zmíněný oddíl líčí Ratzingerovo mládí a dospívání v dobách nacismu a začíná známou anekdotou:
Na zasněženém obrubníku v Krakově roku 1944 leží polský dělník, nad ním se sklání mladý německý voják s napřaženou zbraní. Už už by vystřelil, když tu zahřmí Boží hlas varující, že dělník bude jednou papežem. Po chvilce váhání německý mladík reaguje: "Tópře, ale po něm pudu do Fatikánu já!"
Na příkladu fiktivního střetu dvou budoucích papežů líčí autor povahové rozdíly mezi Wojtyłou a Ratzingerem, jehož ambicióznost a snahu poněkud "retušovat" vlastní životopis akcentuje.
Ratzingerovy vzpomínky označuje za "selektivní a uklidňující", zejména v místech, která se týkají jeho nedostatečné reflexe nacistických zločinů a možností aktivního odporu. Připomíná například okolnost, že z Traunsteinu, kde se Ratzinger roku 1939 zapsal do semináře, pocházel Christoph Probt, jeden z katolických studentů Bílé růže, popravených nacisty za šíření antifašistických letáků.
Autor jakoby mimochodem dodává, že se Ratzinger narodil necelých sedmnáct kilometrů od Braunau, rodiště Adolfa Hitlera. "Konec exkurze. Joseph Ratzinger nebyl nacista, ale jako mnoho Němců se pro svoje vlastenectví, smysl pro odplatu a nedostatek odvahy přizpůsobil," píše autor.
Po italském úspěchu vyšla kniha i v angličtině (Against Ratzinger), některé pasáže, jako ta "o střetu civilizací a jiných nesmyslech", však byly upraveny. Práva se dále prodala také do Španělska či Řecka, německý či polský překlad se zatím nechystá. I když také český překladatel zůstává anonymní, malé nakladatelství Grimmus usídlené v obci Všeň se k titulu hlásí.
"Téma je provokativní, ale ničeho se neobáváme," říká nakladatel Roman Schmidt. Podle Schmidta není Antiratzinger vulgární knihou, ale břitkou, jízlivou analýzou papežových projevů, kritikou jeho vztahu k islámu, potratům a antikoncepci. "Myslím si, že v posledních letech tu panuje zbytečná úcta k autoritám," dodává nakladatel.
ANONYM - Antiratzinger
Grimmus, 2009, 199 stran, 269 korun.