Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deník-nedeník Jana Vladislava. Muže, který nepodlehl moci

  10:07
Otevřený deník spisovatele Jana Vladislava je tisícistránkový svazek s ambicí podat ucelenou zprávu o pohledu jednoho z významných českých intelektuálů na svět – přestože o klasický deník a ucelené dílo vlastně nejde.

Jan Vladislav | foto: Česká televize

Jan Vladislav: Otevřený deník (obálka)

Vladislavův Otevřený deník bývá řazen na roveň publikovaných deníků Jana Zábrany, Ivana Diviše, Pavla Juráčka či vzpomínkového svazku Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové Let let. Svým způsobem vzniku a formou má právě k posledně uvedenému dílu nejblíže. Už proto, že nejde o syrové a jen v základních obrysech redakčně upravené denní záznamy bez zpětné pisatelovy korekce, jak je tomu u prvních tří autorů, ale víceméně o literární koláž, jejíž formu zvolili právě literární experimentátoři Grögerová s Hiršalem.

Jan Vladislav na svém deníku "pracoval intenzivně mnoho let jako na komponovaném esejistickém a vzpomínkovém díle, u něhož původní deníková vrstva tvoří jen základní půdorys a odrazový můstek k další mnohaleté spisovatelské práci", uvádí editor Jan Šulc v ediční poznámce.

Přestože jsou tedy jednotlivé záznamy řazeny po dnech, pokrývajících období od 1. ledna 1977, tedy krátce poté, kdy Jan Vladislav podepsal Chartu 77, do 27. ledna 1981 – záhy poté autor odjíždí do francouzského exilu – nejsou to v pravém slova smyslu autentické deníkové poznámky a úvahy.

K čemu sloužil počítač

Jan Vladislav pracoval v devadesátých letech paralelně na několika dílech: kromě Otevřeného i na Pařížském deníku, který pokrývá léta 1981–1989, a na esejistické knize Portréty a posmrtné masky (obě knihy připravuje nakladatelství Torst k vydání).

Jan Vladislav

"Jan Vladislav mi popsal svou tvůrčí metodu," píše Jan Šulc. "Všechny zmiňované svazky psal (redigoval, upravoval, doplňoval) najednou, počítačem vždy 'vykusoval' jednotlivé části textu z jednoho počítačového souboru a přenášel je do souboru jiného. Tak například některé pasáže z Pařížského deníku nejprve přesunul do deníku Otevřeného, tam je upravil, přepracoval a nakonec jejich část přenesl do Portrétů a posmrtných masek."

Na první pohled vypadá takovýto způsob tvorby, zvlášť když jde o práci na bázi deníkových záznamů, nadmíru komplikovaně. Už proto, že je, jak sám autor dosvědčoval, prakticky nekonečný.

Je jistě pravda, že pro editora Šulce bylo uspořádání svazku nadlidským úkolem. A to i přesto, že s autorem za jeho života sice spolupracoval, finální zpracování knihy však bylo pouze na něm poté, co Jan Vladislav v roce 2009 zemřel. Ale složitost příprav se na výsledné podobě knihy neodrazila. Pozdější přípisy, ať už jsou jasně přiznány datací, nebo ponechány coby součást původních deníkových záznamů, knihu logicky doplňují a rytmizují.

Soukromí zůstalo mimo

Jan Vladislav v 70. letech

Otevřený deník se od Zábranových či Divišových děl liší ještě v jedné podstatné věci. Autor prakticky nepíše o svých soukromých záležitostech. Čtenář se z jeho úhlu pohledu dozví mnoho o životě disidentského společenství v exponovaném období těsně po publikování Charty 77, leccos o vztazích mezi disidentskou komunitou, deník také věrně zachycuje praktiky Státní bezpečnosti včetně autentických popisů výslechů.

Přináší mimořádně plastické portréty mnoha osobností české kultury dvacátého století a nevyhýbá se ani prezentování značně polemických názorů. Například na Milana Kunderu, jemuž není s to odpustit jeho mladistvé a v pozdějších letech nepříliš reflektované komunistické angažmá.

Připomeňme, že Jan Vladislav na rozdíl od většiny českých intelektuálů nikdy nepodlehl svodům KSČ, ani po válce a dokonce ani v době takzvaného obrodného procesu ve druhé polovině šedesátých let. Proto je nepochybně také jedním z nemnoha, kteří mají právo vyslovovat v tomto směru jakýkoli názor bez rizika nařčení z převlékání kabátu.

Jan Vladislav

(15. 1. 1923 – 3. 3. 2009)

Český básník, prozaik, překladatel a esejista, vlastním jménem Ladislav Bambásek. Na Filozofické fakultě UK studoval u Václava Černého a Jana Patočky. Publikoval od druhé poloviny 40. let, od 60. let bylo jeho dílo překládáno do světových jazyků. Zprvu se věnoval poezii, posléze byl přinucen psát téměř výhradně literaturu pro děti, v jejímž oboru se však dopracoval k mistrovství. Podstatnou složkou jeho díla byly překlady – sám ovládal sedm jazyků, kromě základních světových například rumunštinu a ukrajinštinu. Po roce 1968 mu bylo znemožněno publikovat, vydával pouze v samizdatu a zahraničí. Patřil k první vlně signatářů Charty 77, v roce 1981 byl přinucen k emigraci. V Sèvres u Paříže žil do roku 2003, kdy se vrátil zpět do Prahy. Byl mimo jiné nositelem Řádu T. G. Masaryka a francouzského Řádu umění a literatury. Nikdy nebyl členem KSČ.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...