Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejsme blbý národ, nepřestaneme číst, věří knihkupci v době krize

  15:51
Prý to je nejlacinější dovolená. Kniha. Za dvě tři stovky vás přenese do alpských průsmyků či na břeh moře. Možná proto se knižní trh drží i v časech hospodářské krize. I v Česku.
Odrazila se finanční krize dočeského knižního trhu? (ilustrační foto)

Odrazila se finanční krize dočeského knižního trhu? (ilustrační foto) | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Odrazila se finanční krize dočeského knižního trhu? (ilustrační foto)Je to vlastně docela zajímavý rys. I když by se na krizi jistě dalo svalit leccos, čeští nakladatelé, knihkupci i distributoři se to slovo snaží usilovně obejít. Asi nejméně se "krize" zatím šíří mezi spisovateli. Ty spíše zajímá, jak, kdy a o čem knihu vůbec napsat, to ostatní nechávají na nakladateli. "Spíš než finanční krizi pociťuji časovou," shrnuje to lapidárně Jaroslav Rudiš, který patří k těm úspěšnějším.

Ale i mnozí nakladatelé či knihkupci považují krizi za společenské zaklínadlo a to hromadné "rozprostřené zoufání" podle nich už samo přispívá k tomu, že se méně nakupuje. A tak o krizi na českém trhu nemluví dokonce ani ti, kteří zrovna prožívají náročnější období.

Jako třeba knihkupkyně Mária Olšanská. Má knihkupectví v Příbrami a Hořovicích a připouští, že bylo i líp. Tržby jdou dolů od loňského roku, pokles se pohybuje kolem deseti procent. Jedním dechem však dodává, že si nestěžuje: za snížené prodeje možná nemůže ani tak krize, jako spíš konkurence v okolí.

Jejímu obchodu na příbramské pěší zóně, který funguje skoro dvacet let, život čím dál víc komplikují blízká nákupní střediska a nová knihkupectví. "Trochu jsem se zhrozila, když jsem viděla vánoční leták Lidlu, který nabízel i knížky," říká.

Slabší rok měli i ve známém brněnském knihkupectví Barvič a Novotný, podle Karolíny Brožové tam dosáhl pokles deseti procent, možná i víc: "Zákazníci jsou opatrnější, pídí se po slevách. Výrazně méně se prodávají nákladnější tituly."

Majitelka jihlavského knihkupectví Jitka Křivánková zase doufá v brzký příchod jara, dlouhá zima podle ní čtenáře deptá. Naštěstí pro knihkupce přišla únorová záchrana – nový thriller Dana Browna Ztracený symbol mizí z pultů knihkupectví až nečekaně rychle. Nakladatelství Argo, které Brownovu knihu vydalo před dvěma týdny v rekordním stotisícovém nákladu, může být spokojené.

Loňský rok se jim vydařil ještě lépe než ten předchozí, hned několik jejich titulů se stalo bestsellery. Ředitel Milan Gelnar si však uvědomuje, jak křehký je to úspěch. "Měli jsme štěstí na atraktivní tituly a dobře jsme je načasovali. Což se nám v letošním roce už nemusí povést. Zakládáme si na dotiscích, a pokud by knihkupci přestali odebírat starší tituly, hodně by nám to ztížilo situaci."

Neviditelné knihy

Odrazila se finanční krize dočeského knižního trhu? (ilustrační foto)Co však jednomu prospívá, druhému škodí. Menší, nezávislí nakladatelé si stěžují, že se jejich knihy prosazují za výlohami stále obtížněji. "Všude se píše jen o Danu Brownovi, jako by další knížky neexistovaly. V některých případech začíná být docela ´umění´ protlačit se skrz literární mainstream ke koncovému zákazníkovi. A vůbec to nesouvisí s kvalitou knih. Spousta zajímavých titulů je až dokonale neviditelných," uvádí majitel nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák.

Ani on nechce o krizi mluvit, i když menší čtenářský zájem pociťuje. A snad to byl nakonec jen potměšilý žertík osudu, když distribuce Kosmas přivezla do jednoho z knihkupectví místo knih Labyrintu balení cukrů s potiskem Dana Browna.

O zajímavé příklady na knižním trhu nouze není. Horší je to však s celkovým pohledem, statistikami, souhrnnými čísly. Znalec knižního trhu Jaroslav Císař jen hořce konstatuje, že i dvacet let po sametové revoluci to trochu připomíná džungli: staré informace se překrývají s novými, jen těžko se dají srovnávat jednotlivá období, pracuje se s odhady.

Na rozdíl třeba od Německa či Rakouska, kde se informace o celkovém obratu trhu či prodejnosti jednotlivých titulů dají zjistit celkem snadno. Tamější výsledky vcelku potvrzují i české zkušenosti, totiž že krize na knížky zatím nedopadá nijak dramaticky. Některé podniky dokonce hlásí lehký nárůst, sériové krachy, které postihly Československo počátkem třicátých let minulého století, se zatím nekonají.

Zánik i zmrtvýchvstání

Odrazila se finanční krize dočeského knižního trhu? (ilustrační foto)V Česku se lehce snížil počet nových knih ročně (roku 2009 tu vyšlo 17 598 novinek, zhruba o tisíc méně než v roce 2008), ale stále patříme v tomto ohledu mezi velmi produktivní státy. Což se dá vysvětlit i tak, že nakladatelé vydávají více titulů v nižších nákladech a doufají, že některý z nich se přece jen "chytne".

Kromě toho roste počet překladových knih na úkor původní české prózy, stále vede s velkým náskokem angličtina, výrazněji loni posílila například slovenština, ruština. Podle vlastního průzkumu koncernu Albatros si loňský zdejší trh vedl z pohledu maloobchodních tržeb o deset až patnáct procent hůře než předloni, s největším poklesem se potýkali hlavně menší knihkupci v regionech.

Někteří z nich dokonce ukončili činnost, mimo jiné v Jihlavě, Mostu, Chomutově, Ústí nad Labem. Stanislav Kadlec zavřel knihkupectví ve Františkových Lázních už na sklonku roku 2008, po pětadvaceti letech existence. "Odhodlával jsem se k tomu delší dobu. Nyní vím, že jsem udělal správný krok," uvádí Kadlec.

Ale nastala i "zmrtvýchvstání". Navzdory ohlašovanému konci stále funguje Dům knihy na Václavském náměstí nebo pražské nakladatelství Baset, které na letošek dokonce připravuje nákladnou knihu o Tatrách.

Co však přinese letošní rok? Od něj nikdo moc dobrého nečeká, spíše snad jen výraznější pokles v prodejích. Někteří se však více než krize obávají nástupu digitálních knih, které se nakonec můžou šířit načerno internetem podobně jako filmy nebo hudební hity. "Očekáváme, že krize nás bohužel bude ještě tak dva roky držet, a je možné, že přinese změny zcela zásadní. Možná někteří nakladatelé zaniknou nebo se budou na náročnější projekty spojovat," uvažuje Antonín Kočí z nakladatelství Mladá fronta.

Ani jedno však nemusí znamenat konec čtenářství. Alespoň se tak utěšuje Mária Olšanská: "Nechce se mi věřit, že by lidé vydrželi bez krásných knížek. To bychom byli úplně blbý národ, kdybychom přestali číst."

Anketa

Nakladatelé odpovídají: Postihla vás krize?

Antonín Kočí (Mladá fronta)
Loňskou krizí jsme propluli poměrně úspěšně, dokonce úspěšněji než předloni. Nicméně v některých případech jsme zaznamenali nižší prodeje, než jsme čekali. Kromě drahých publikací v ceně nad 500 korun to bylo kupodivu i v oblasti militárií – možná si muži trochu odepřeli své libůstky, možná ženy začaly šetřit na dárcích pro své
milé.
Milan Gelnar (Argo)
Loňský rok byl pro nás lepší než ten předchozí, zřejmě jsme příhodně načasovali zajímavé tituly – výborně se prodával Paulo Coelho, Nick Cave i Roberto Bolaňo. Ale krize se samozřejmě bojíme jako čert kříže.
Viktor Stoilov (Torst)
Čtenáři Torstu neměli peníze ani před krizí.
Andreas Kaulfuss (Euromedia Group)
Zaznamenali jsme lehký pokles v obratu, ale díky úsporám byly loňské výsledky srovnatelné s předloňskými. Letos očekáváme lehký pokles knižního trhu, ale věříme, že si dobrá kniha vždy najde svého čtenáře a bude se i nadále dobře prodávat.
Jiří Fiedor (Pulchra)
Poezie, eseje, rozhovory, odborné publikace mají své čtenáře, i když jich není mnoho. Pokud se rozhodnu takové knihy vydávat, musím to dělat s vědomím, že na tom nezbohatnu. Jinak slovo krize považuji za společenské zaklínadlo. Opakované, dokonale rozprostřené zoufání.
Tomáš Reichel (Host)
Jsme odolnější proti výkyvům trhu, protože vydáváme "náročnější" tituly, jejichž čtenáři tvoří sice úzkou, zato věrnou cílovou skupinu. Přesto se nás loni krize dotkla. Byl to už druhý tvrdý úder po nedávném zvýšení sazby DPH. Pomáhá nám, že jsme se už před několika lety zaměřili na překladovou beletrii. Čeští autoři nejsou tak "plodní".
Joachim Dvořák (Labyrint)
Krizi pociťuji asi jen v tom, že lidé méně kupují knihy a někteří je možná nekupují i proto, že všude slyší něco o krizi a že by měli šetřit...
Michal Krejčí (Albatros)
Nakladatelství Albatros se loni omezení investic rodin s dětmi samozřejmě dotklo, proto jsme asi patnáct z našich zhruba 200 loňských plánovaných titulů přesunuli na další období. Díky výraznému rozvoji dalších značek však celá mediální společnost Albatros Media výrazně zvýšila svůj podíl na knižním trhu.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...