Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nahé ženy Miloslava Stibora jsou krotké

  17:00
V jednoduchosti je síla. Ať tuhle zásadu olomoucký fotograf Miloslav Stibor míval, či nemíval vědomě na paměti, lze ji pozorovat na jeho černobílých snímcích, které pro nynější výstavu vybrala Štěpánka Bieleszová.

Z cyklu 15 fotografií pro Henryho Millera (Miller 7) | foto: © Miloslav Stibor

Rozdělila je do dvou sálů. V kabinetní místnosti se nachází průřez z let 1956-1986, s ukázkami z různých cyklů - vyjma  fotografických aktů, které Stiborovi přinesly největší ohlas včetně uznání v zahraničí. Nejpočetněji je zastoupen soubor Kámen, rozrůstající se řadu let při umělcových cestách do zahraničí a zobrazující - se smyslem pro dramatické a monumentalizující podání - kamenné stavby, plastiky či přírodní útvary.

Ženským aktům i dalším snímkům žen je vyhrazen salonní sál. V něm se nacházejí práce od roku 1964 do počátku 70. let. Tady se však linie jednoduchosti spojená s touto retrospektivou trhá a nastupují ne úplně jednoduché otázky vznesené na pořadatele.

Divný nesoulad
V kalendáriu o Stiborově životě a díle, umístěném v předsálí, se lze dočíst, že fotograf předloni zanechal aktivní činnosti kvůli oční chorobě. Dobrá, napadne nejednoho diváka, ale to v letech 1987-2005 už nevytvořil nic, co by uneslo retrospektivu? A návštěvník zasvěcenější do historie českého aktu se nemůže nezeptat: Nic z cyklů s rozpohybovanými modelkami, které Stibor rozvíjel od roku 1976 a jež bývaly ve fotografickém tisku publikovány a interpretovány, nestojí ani za stručnou ukázku?

Doprovodný text v muzeu se k principu kurátorského výběru nevyjadřuje jediným slovem. Odpověď neposkytuje ani výpravný katalog. V něm se nachází hned několik textů, přičemž ten úvodní, nejzevrubnější, právě od kurátorky Bieleszové, reflektuje celé Stiborovo dílo bez oné selektivnosti dobře patrné jak v sálech, tak v obrazové části katalogu.

Je to divný nesoulad. Možná organizátoři zastávají přesvědčení, že to, co nyní v Olomouci vystavují, je pravé a zdravé jádro Stiborova díla, kdežto literárními a historickými odkazy šperkované akty z časů normalizace již postrádají přitažlivou jednoduchost.

Nejspíš se to se Stiborovým dílem takhle i má, nicméně postup je to zvláštní: výstavní kolekce je nevyřčeně vedena přísnou rukou, avšak v textech se uplatňuje zdvořilost, v jejíž optice je od představovaného autora skvělé vše. Taková alibistická schizofrenie ničemu nepomáhá, dokonce ani jubilantovi v kmetském věku ne.

Sošné a cudné
Oprostíme-li se od koncepčních problémů a soustředíme se na Stiborova díla, uvědomíme si, jak konkrétní historický čas ovlivňuje pohled fotografa, byť ten volí náměty nadčasové, se záměrem ryze výtvarným. Stiborovy žánrové snímky dětí, jeho nalezená přírodní zátiší a zákoutí, jeho záběry z budování staveb ukázkově obsahují vizuální prvky a rysy, které náležely k době, v níž vznikaly - jednou je to poezie všedního dne, později například ozvuky abstraktních tendencí.

U Stiborových aktů je tomu nejinak, ba do nich se doba zapsala zcela zásadně! Jeho nahé ženy z let 1964-1966 naplňují dobový kánon oderotizovaného těla, kdy lidská dimenze modelky je redukována na náležitě sošný předmět; z dnešního pohledu je to chladné, přeestetizované a bezduché, ač tomu nelze upřít technickou a vizuální preciznost. Ostatně nastala chvíle, aby se takových děl interpretačně ujala i vyhrocená feministická umělecká kritika, neboť některé věci pojmenuje jen ona.

Cyklus, jenž se obecně má za Stiborův vrchol, totiž 15 fotografií pro Henryho Millera (1968-1969), byl před necelými čtyřiceti roky v Československu pokládán za vrchol smyslnosti, neboť pokožka modelky byla "naturalisticky" nevyhlazená a naznačeno bylo nejen ochlupení klína, nýbrž i to, že modelka si "tam" extaticky sahá.

Ale přečtete-li si alespoň několik stránek proslulého Millerova Obratníku Raka - cyklus byl zamýšlen coby volná ilustrace tohoto románu - ihned se vyjeví Stiborova erotická krotkost. Ale o míru a způsob nahoty a erotiky zde tak nejde; důležitější je, že modelka má - nikoliv nutně na každém záběru, nýbrž v kontextu cyklu - tvář a duši. Díky tomu Stiborovy akty dneska nejsou proměněny ve zkameněliny beze zbytku.

MILOSLAV STIBOR: Fotografie
Muzeum moderního umění (Kabinet a Salon), Denisova 47, Olomouc, kurátorka Štěpánka Bieleszová. Výstava trvá do 30. září, plné vstupné 50, snížené 25 korun; každou středu a neděli je vstup volný, katalog 250 korun; www.olmuart.cz
Hodnocení MF DNES: 50%

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...