"Já jsem se s Waldemarem znal od šestnácti let, v té jednoduchosti a tvrdém šutru je to důstojná vzpomínka, která tady bude nadlouho. Walda byl velikán, který si zaslouží být na Slavíně," řekl ČTK Kodet.
Smuteční akce se zúčastnilo několik desítek známých Matušky i jeho příznivců. Kytici růží na hrob položila vdova Olga Matušková, která přišla v doprovodu nevlastního syna Miroslava. Waldemar mladší musel z pracovních důvodů zůstat na Floridě.


Na Slavín si Waldemara Matušku přišli připomenout i Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem (vlevo) a Karel Štědrý.
Mezi hosty byla například Helena Vondráčková se svým manželem Martinem Michalem. Náhrobek posvětil kněz Pavel Kuneš. "Co zbylo z jeho ducha je mezi miliony lidí, je to úžasné dílo, které po sobě zanechal, budeme na něho vzpomínat s úctou a láskou," uvedl kněz, který svou řeč zakončil modlitbou.
Urna s ostatky zesnulého zpěváka Waldemara Matušky byla na vyšehradském hřbitově uložena přesně před rokem, den po posledním rozloučení s oblíbeným interpretem hitů jako Sbohem, lásko nebo Slavíci z Madridu, které se uskutečnilo na Žofíně. Podle odhadu pořadatelů tehdy přišlo přibližně 15 tisíc Matuškových fanoušků.
V nejbližším okolí Matuškova hrobu mají své hroby například herec Jára Kohout, fotbalista Josef Bican, hudební skladatel Jiří Malásek nebo básníci František Hrubín a Karel Hynek Mácha. Nedaleko odpočívá i slavný komik Vlasta Burian.
Legendární zpěvák označovaný za krále českých kovbojů si podle Matuškové nepřál být pohřben na Floridě, kde žil s rodinou přes dvacet let, ale doma v Česku. Jako důvod v žertu uváděl, že na Floridě je vlhká zem a on má strach, že by se nachladil a dostal revma.
Matuškovi se rozloučili s WaldouZ Vyšehradu zněly zvony |
Matuška zemřel loni 30. května na Floridě. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce. Jeho rodina později oznámila, že zpěvák měl ještě vážnější zdravotní problémy, trpěl těžkým astmatem a poruchou krvetvorby. Kvůli leukemii mu dokonce lékaři nasadili chemoterapii.
Waldemar Matuška se zejména díky svému barevnému barytonu stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény. Řada jeho písní zlidověla, další patří do zlaté pokladnice české populární tvorby. Proslavil se také v hudebních filmech a vystupoval i na divadelních prknech, včetně pražského Národního divadla.