
Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
JUAN MARSÉ: Kaligrafie snů (Odeon)
Držitel mnoha prestižních literárních ocenění vsadil na osvědčené téma: Barcelona v půli minulého století pohledem dospívajícího chlapce. Mistrovsky vykreslené prostředí periferní barcelonské čtvrti je také autentickou kulisou milostného příběhu, který patnáctiletý Ringo sleduje. Později se do něj i sám zamíchá, když má doručit dopis, který žena toužebně očekává. Marsé rozehrává škálu poeticko-dětinských legend a představ chlapce, přiživovaných dobrodružnými filmy. Ringo chtěl být klavíristou, vyučil se však zlatníkem, pak musel nechat i řemesla, protože přišel o prst. Putuje po barech a vykřičených domech, líčí zážitky s prostitutkami, defilují před ním další a další postavy. V epilogu, odehrávajícím se po několika letech, se dospělý Ringo se "svými" postavami znovu setká a jeho příběh z dospívání nabírá jinou dimenzi. Sám autor označil Kaligrafii snů za své nejautobiografičtější dílo.

TIP TÝDNE – Napětí
JOHN SANDFORD: V hlavní roli Lucas Davenport (BB/art)
V centru dění tří detektivních příběhů je člen oddělení vražd minneapoliského policejního sboru Lucas Davenport. Pro jeho práci platí, že dodržování pravidel je nutnost, ještě důležitější je ale začít je porušovat a zavádět chaos ve chvílích, kdy se jedná o jediný způsob, jak se postavit protivníkovi, který sám žádná pravidla nedodržuje. V různých variacích to platí pro všechny tři příběhy tohoto omnibusu: Oběť v pasti, Nečekaná oběť, Tajná oběť.

TIP TÝDNE – Klasika
HOMÉR: Odysseia (Academia)
Snad nejklasičtější klasika evropské literatury vyšla v překladu Vladimíra Šrámka a s obsáhlým doslovem Sylvy Fischerové. Na rozdíl od klasického filologa Otmara Vaňorného, který ve svém překladu Iliady i Odysseie zachoval hexametr, použil Vladimír Šrámek (1893-1969) při překladu obou eposů volný verš a zvolil moderní básnický jazyk. Klasičtí filologové měli k tomuto přístupu výhrady, ale zároveň oceňovali básnickou krásu Šrámkova textu. Ten přes odstup více než sedmdesáti let neztratil nic ze svého kouzla a síly.

TIP TÝDNE – Pro poučení
SIMONETTA CERRINIOVÁ: Templářská revoluce (Argo)
Tato historická studie vychází z nových poznatků a nově objevených pramenů k počátkům dějin templářského řádu, které autorka získala na základě důkladného pátrání v archivech po celém světě (včetně Říma, Brugg, Baltimore, a dokonce i Prahy). Na základě jejich rozboru se znovu detailně zamýšlí nad podstatou a charakterem templářského řádu. Pojednává o řádových pravidlech, každodenním životě templářů či o osobnosti prvního velmistra Huga z Payens.

TIP TÝDNE – Komiks
ROBERT KIRKMAN, CHARLIE ADLARD, CLIFF RATHBURN: Živí mrtví 7 – Ticho před bouří (Crew)
Jedna z nejúspěšnějších komiksových řad s hororovými prvky na českém trhu dospěla už k sedmému svazku. Pobyt ve vězení obklopeném mrtvými se začíná blížit něčemu, co by se skoro dalo nazvat normálním životem. Jenž okamžiky bezpečí jsou ty nejnebezpečnější. Stačí jen na chvíli polevit v ostražitosti a následky jsou nedozírné, protože v tomhle světě jak každý okamžik klidu jen klidem před bouří...

TIP TÝDNE – Audiokniha
IVAN KLÍMA: Moje první lásky (Tympanum)
V podání herce Ladislava Mrkvičky, který původně tuto audioknihu načetl pro knihovnu pro nevidomé a která nyní vyšla pro běžnou komerční síť v edici Načteno, přichází za posluchači jedna z nejlepších povídkových sbírek žijícího klasika české literatury. Povídkový soubor ukazuje lásku od mladého toužení po vyzrávání v podobě milostných zážitků a vztahů. Takto postupně se vyvíjí i šest povídek, které se odehrávají během druhé světové války.