Irving: Jsem dobrý přepisovatel - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Irving: Jsem dobrý přepisovatel

  10:39
Nikdy se nepovažoval za obzvláště talentovaného spisovatele. Jsem dobrý přepisovatel, nic se mi nepodaří napoprvé, říká v jedné ze svých knih. A přesto John Irving patří k jedněm z nejúspěšnějších amerických autorů, dobře ho znají také čeští čtenáři. Od roku 1987, kdy byl za 35 korun k mání český překlad románu Svět podle Garpa, tu Irvingovi vyšly všechny jeho romány.

John Winslow Irving se narodil 2. března roku 1942 v Exeteru ve státě New Hampshire. Byl učitelské dítě, ale slabý student. Na exeterské přípravce propadl z latiny a matematiky, na vině však byla hlavně tehdy ještě neznámá porucha - dyslexie. Pro případ nečekaných písemek při sobě Irving dokonce nosil seznam slov, ve kterých nejčastěji chyboval.

"Prohrával jsem; musel jsem tedy dřít víc než ostatní - ve všem. Jestliže se moji spolužáci naučili úkol z dějepisu za hodinu, já jsem si na něj vyhradil hodiny dvě nebo tři," vzpomíná Irving ve své autobiografii Imaginární přítelkyně. Přes potíže se čtením si Irving našel cestu k literatuře, jeho prvním velkým čtenářským zážitkem byly Dickensovy Nadějné vyhlídky. Ostatně jak Irving sám později přiznává: na vypravěčskou tradici 19. století svými díly v mnohém navazuje.

V Exeteru Irving objevil i svůj další celoživotní zájem - zápasení. Pod dozorem trenéra Teda Seabrooka se vypracoval na celkem slušného sportovce, byť nejvyšších met nikdy nedosáhl. "Talent se hrozně přeceňuje. To, že nejsi nijak zvlášť nadaný, ještě nemusí znamenat, že toho máš nechat," povzbuzoval ho Seabrooke. A touto radou se Irving řídil i v oboru, v němž byl celkem dobrý - v psaní.

Na univerzitě v New Hampshire se přihlásil do kurzů tvůrčího psaní a seznámil se se svým prvním literárním rádcem, spisovatelem Johnem Yountem. Na jeho pobídnutí se vypravil na rok do Vídně, ještě na přípravném kurzu němčiny v Cambridgi přitom poznal svou první ženu Shylu Learyovou - partnerku na osmnáct let života a budoucí matku svých dvou synů Colina a Brendana, jejíž láska - jak Irving připsal k Pravidlům moštárny - vystačila na pět románů.

Vídeň Irvinga zaskočila antisemitismem a sexuálně tísnivou atmosférou. Nicméně nalezl tam materiál ke svému prvnímu románu Svobodu medvědům. Tak vznikl příběh dvou rozčarovaných studentů vídeňské univerzity Hannese a Siggyho, kteří s motorkou Royal Enfield brázdí rakouským venkovem a spřádají plán, jak vypustit zvířata z vídeňské zoo. Sedmadvacetiletý Irving už zde uplatnil svůj výjimečný vypravěčský dar a smysl pro kombinaci reality a absurdity. Román měl na prvotinu neznámého autora vcelku slušný náklad - osm tisíc výtisků.

V té době už měl Irving dokončená studia, sám začínal učit tvůrčí psaní a působil též jako trenér zápasu. "Ani to, že jsem musel být v tělocvičně, ani hodiny strávené cestováním v autobusu na turnaje neubraly nic spisovatelské části mého já - naopak, zápasení bylo útěkem od psaní," píše ve své autobiografii.

Po téměř celou dobu - tedy od roku 1967-78, co psal své první čtyři romány, měl celodenní zaměstnání. Finanční závislosti jej zbavilo až vydání čtvrtého románu, bestselleru Svět podle Garpa, který rozpoutal garpomanii. V tomto mnohovrstevném a dějově spletitém příběhu, plném kuriózních situací a postav, Irving pokřivuje americkou současnost do mrazivé grotesky. Hlavní postava knihy, průměrný spisovatel T. (technik) S. (seržant) Garp, který úzkostlivě střeží štěstí a bezpečnost své rodiny, se stal hrdinou své doby - a mládež jej vzývala třeba tričky s nápisy Věřím v Garpa a Pozor na Spodního výra.

Svět bizarních a jímavých hrdinů Irving neopustil: ať už to je nekonvenční rodinka Berryů z Hotelu New Hampshire (1981), nalezenec z Pravidel moštárny (1985), malý velký muž s prorockými schopnostmi v Modlitbě za Owena Meanyho (1989), sběratel vzorků trpasličí krve v Synovi cirkusu (1994) či nejnověji televizní reportér s ukousnutou rukou. Více či méně zdařile se tak Irving vyslovoval a vyslovuje k aktuálním tématům, kupříkladu k válce ve Vietnamu, potratům či falešné realitě médií. Literární kritika však už jistou dobu mluví o námětové vyčerpanosti autora, který neumí krátit, vykrádá sám sebe a vrší čím dál samoúčelnější a vykonstruovanější zápletky.

A Irving? Více než švédské akademie pro Nobelovy ceny si cení amerických akademiků, kteří mu přiřkli Oscara za scénář k adaptaci díla Pravidla moštárny (zfilmovány byly i další Irvingovy romány Svět podle Garpa, Hotel New Hampshire a Modlitba za Owena Meanyho). "Mám své publikum, a tak se nemusím o recenze moc starat. Pro co mám však stále méně pochopení, jsou recenzenti, z nichž řadu znám jako lidi, kteří píší o tom, co ani pořádně nečetli," řekl v předloňském rozhovoru pro americký časopis Salon autor, jehož fanoušci mají na internetu stránku nazvanou Irving is God.

V současnosti žije John Irving se svou druhou manželkou Janet, která je matkou nejmladšího syna Everetta a zároveň spisovatelovou literární agentkou.

Irvingova Čtvrtá ruka visí v prázdnu

Johna Irvinga katapultoval na výsluní čtenářského i odborného zájmu Svět podle Garpa, román, jehož vydání se roku 1978 stalo významným předělem nejen v autorově tvorbě, ale i ve vývoji americké literatury - četní teoretici ji dokonce dělí na předgarpovskou a postgarpovskou fázi.

Fascinovaly spisovatelovy ohromující fabulační schopnosti i jeho smysl pro prolínání prvků smrtelně vážných s až nevázaně komickými. Roztodivné trsy kuriozit, excesů a morbidit navíc nesly silné satirické a symbolické poselství. Již zde se ukázalo, jak plodně umělec čerpá z tradice anglické epické prózy 19. století, což potvrdily i romány Pravidla moštárny či Modlitba za Owena Meanyho.

Důraz na detail, excentrické postavy, náhody, náznaky věcí budoucích či narážky na jiná literární díla se zařadily po bok šokujícím scénám a krutému humoru a společně vytvořily jakýsi specifický, příznačně irvingovský "podžánr", s nímž autor dobyl svět. Tento "podžánr" však nemá nekonečné možnosti, což se ukázalo ve Čtvrté ruce, prozatím posledním Irvingově textu.

Hlavním hrdinou je muž v raném středním věku, televizní reportér, jemuž při výkonu povolání ukousne cirkusový lev v Indii ruku - klíčová epizoda tedy kopíruje prostředí dřívějšího svazku Syn cirkusu. V opojení drogy na utišení bolesti se mu zdá sen o budoucnosti, což v kombinaci s "neoviktoriánským" stylem, jenž na konci téměř každého odstavce upozorňuje na vývoj věcí příštích, nenavozuje pocit osudovosti, nýbrž boří dějové napětí.

Protagonista postrádá i psychologickou hloubku - jakmile se nabaží sexu s přitažlivými ženami "z branže", zatouží bez pořádnější příčiny po obyčejné hospodyňce z rodiny "buranů", jak se sami hrdě označují, ze Středozápadu, s níž v bizarním výjevu počne dítě (viz početí výše zmíněného Garpa).

Mělo-li to být vedlejší téma konfrontace dvou různých kultur a prostředí, jak je známe z Hotelu New Hampshire nebo Stopadesátiosmilibrové svatby, zcela se míjí účinkem. Irving vsadil na šňůru panoptikálních scén, aniž by tyto jednotlivosti měly v celkové stavbě jiný účel než vlastní existenci, která navíc není nijak zajímavá (jako třeba posedlost psími lejny, jež částečně vystihuje jistého chirurga, či rádoby groteskní smrt pana Clausena).

JOHN IRVING
Čtvrtá ruka
Překlad Ivan Ryčovský. Euromedia Group - Odeon, Praha 2002, 272 stran, náklad a cena neuvedeny.

Vše se odehrává na sklonku minulého století, ale ani tuto dobu nám Irving nijak brilantně nepřiblížil. Jak hysterická dovedou být bulvární i serióznější média, stane-li se něco ve světě celebrit (kupříkladu pád letadla JFK juniora), přece víme - moralisticko-didaktických pasáží z kdysi mistrného pera netřeba. Uměle vykonstruované zápletky, obehrané motivy a samoúčelné minipříběhy svědčí o tom, že Irving dnes nemá co říci.

Čtvrtá ruka se u nás na konci minulého roku velmi dobře prodávala, z čehož plyne, že fanoušků Johna Irvinga je stále dost. Otázkou však zůstává, kolik z nich zpohodlnělo natolik, že se ještě těší na další titul ve stejném duchu.

HANA ULMANOVÁ

Rozstřel: Monika Absolonová - Include | (3:40) | video: iDNES.tv

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

Tým snů. Brad Pitt by měl hrát ve společnému filmu Tarantina a Finchera

Režisér David Fincher chystá pokračování zatím posledního filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, samozřejmě podle Tarantinova scénáře. Do role kaskadéra Cliffa Bootha, která mu vynesla...

3. dubna 2025  13:19

Linkin Park a Guns N’ Roses doplní na Rock for People speciální David Koller

Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup. Pořadatelé oznámili 40 kapel z česko-slovenské...

3. dubna 2025  11:52

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem hostí Národní divadlo 16. dubna

Až těsně před Velikonocemi se bude moci veřejnost, přátelé a nejbližší rodina rozloučit s hercem Aloisem Švehlíkem. Smuteční obřad hostí historická budova Národního divadla ve středu 16. dubna...

3. dubna 2025  9:21,  aktualizováno  11:38

Nebinární dítě v Bílém lotosu? Po Trumpově vítězství tvůrci motiv vyškrtli

Jednou z mnoha linek třetí řady seriálu Bílý lotos je dění okolo trojice letitých kamarádek Laurie, Kate a Jaclyn, které si společně vyrazily do thajského resortu dokázat, že ještě nepatří do starého...

3. dubna 2025  11:15

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

3. dubna 2025  7:44

Děti milují kýč. Ale musí se i něco naučit, říká doyen české hračky

Premium

Václav Kubát se celý život věnoval navrhování a výrobě hraček. Jeho dřevěná zvířátka s pohyblivými končetinami se stala symbolem špičkového řemesla, jeho dřevěného slona má ve své sbírce i nizozemská...

3. dubna 2025

Museum Kampa láká novou výstavou. Stanislav Kolíbal oslaví životní jubileum

Nadšenci do umění mohou nyní navštívit výstavu Stanislav Kolíbal 100 v Museu Kampa, která nabízí k nahlédnutí rozsáhlý výběr děl sochaře a kreslíře Stanislava Kolíbala z bohaté sbírky Nadace Jana a...

2. dubna 2025  18:55

Dny evropského filmu slibují novinku Ptáče i retrospektivu Gondryho

Výběr z aktuální produkce evropských filmařů nabídne od 2. dubna 32. ročník festivalu Dny evropského filmu. Do 8. dubna trvá v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, do 16. dubna v brněnském...

2. dubna 2025  16:15

VZPOMÍNKA: Zdrženlivý mistr, hrdý otec. Alois Švehlík uměl pány i kmány

Premium

V pražské pasáži na Václavském náměstí kdysi existovalo malé bistro, kterému se přezdívalo U Paní Blanky. Když sem občas zaskočil s kolegy na skleničku Alois Švehlík, přinášel s sebou směs přirozené...

2. dubna 2025

RECENZE: Jasné jak facka. Will Smith vydal po dvaceti letech neskutečně fádní desku

Premium

Po dvaceti letech od alba Lost And Found vydal raper a herec Will Smith desku s novým autorským materiálem. Název Based On A True Story napoví, že se jedná o velmi osobní nahrávku. A vskutku, hned v...

2. dubna 2025

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Kmotr, Sedm statečných, Profesionálové či Dundee. V českém znění Alois Švehlík

Jednou z domén hereckého projevu Aloise Švehlíka byl okamžitě rozpoznatelný hlas. Uměl s ním skvěle pracovat, dokázal navodit pocit plíživého ohrožení a během dvou vět si zjednat respekt a autoritu....

2. dubna 2025  11:29