"Jakub také používá přírodní motivy, ale pracuje s jiným médiem, tvoří flashové hry," představuje Dvorského režisér, jehož úplně na začátku inspirovalo dílo Františka Skály.
Nejlepší jsou věci v rozkladu
Dvorský je znám především svými adventurami Samorost, Samorost 2 a Machinarium. Ty se staly mezi počítačovými nadšenci doslova hitem a po světě sbírají jednu cenu za druhou. Samorost 2 například zvítězil v roce 2007 na největším světovém festivalu nezávislých her Independent Game 2007 v kategorii Nejlepší webová hra.
Ve výtvarném zpracování her uplatňuje Dvorský přírodní poetiku, která je velmi blízká poetice filmu Kuky se vrací. Práce na filmu se nicméně od té ryze herní značně liší.
"Pro hry, které děláme pod hlavičkou Amanita Design, vymýšlím námět, příběh, herní design, navrhuji jednotlivé lokace i postavy a starám se o produkci, marketing a obchod. Naopak na tomto filmu jsem se podílel pouze jako výtvarník, takže moje role byla mnohem užší. Což bylo příjemné," usmívá se Dvorský.
Nejlepší inspirací je mu prý je sama příroda. "A také lidské věci, které jsou v nějakém stadiu rozkladu, a tím ožívají - mění svou podobu a do přírody se vrací," dodává k tomu osobitý výtvarník s tím, že ho samozřejmě ovlivnila také celá řada výtvarníků. "Mezi mé nejoblíbenější patří Max Ernst, Jurij Norštejn, Jan Švankmajer, František Skála nebo třeba Jiří Šalamoun," jmenuje své vzory.
Pusu otevřou slimáci a nitky
A jak probíhala spolupráce konkrétně? "U vedlejších postav jsem měl prakticky volnou ruku, ale hlavní postavy bylo samozřejmě třeba neustále konzultovat. Hledal jsem pro ně správnou podobu, aby dobře zapadly do scénáře," popisuje Dvorský.
Jasné zadání či představu prý od "vedení" nedostal. "Nakreslil jsem vždycky pár možných variant, o kterých jsme se pak mohli bavit a rozhodnout se, kterým směrem se vydat. U některých postav proběhl docela dlouhý evoluční vývoj, než jsme dospěli ke konečné podobě," říká.
Kuky se na svém putování dostává do kouzelného lesa, kde se potkává s jeho strážcem, kapitánem Hergotem, který ho zachrání před hlídači skládky – Pytlíkem Vidličkou a Pytlíkem Zapíkem. Seznámí se i s řadou podivuhodných obyvatel. Hlavním Hergotovým protivníkem je Anuška, který usiluje stát se novým strážcem lesa.
Všechny další postavy mají i typický vzhled a jména, přičemž u některých se jménu výtvarné zpracování přizpůsobovalo.
"U hlavních postav jméno nehraje takovou roli, tam jde především o charakter postavy samotné. Naopak vedlejší postavy jsou často definované svým vzhledem (Dubánek, Mechomír, Rohánek, Zapík), některé už byly ve scénáři, jiné jsem vymyslel včetně jména," říká Jakub Dvorský.
Je také zajímavé, že zmínění Hergot a Anuška daly tvůrcům paradoxně mnohem více práce než titulní hrdina Kuky.
"Jakub nakreslil stovky návrhů, než se jejich podoba ustálila na té, kterou ve filmu uvidíte," říká k tomu Jan Svěrák. Na rozdíl od Kukyho totiž nepocházejí z našeho světa, a nemají tedy vypadat jako hračky nebo klasické loutky vyrobené lidmi. Měly být zrozené v přírodě.
"Kapitána Hergota udělal Jakub nakonec jako starou kořenovou zeleninu a Anušku jako velkou hubu na hubeném pubertálním těle. Tak pusa se původně měla otvírat, jen když Anuška jí své oblíbené slimáky, ale někdo z loutkoherců při zkouškách zatáhl za nitku vzadu na hlavě a nám se to tak zalíbilo, že Anuška od té doby začala jako jediná loutka ve filmu při řeči hýbat ústy. Také si všimněte, že ve scéně v poli, která byla natáčená o rok dříve, Anuška ještě mluví s pusou zavřenou," upozorňuje režisér.
Kuky se vrací je příběhem šestiletého kluka Ondry, který trpí astmatem, a tak ze "zdravotních důvodů" musí pryč i jeho oblíbená hračka - růžový medvídek Kuky.
Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá Kukyho dobrodružství v neznámém přírodním světě. Film plný dětské fantazie vstupuje do kin 20. května.
Hrajte s KukymSvěrákův Kuky opouští les a nabízí lístky na předpremiéru
Dva vybraní soutěžící získají unikátní dárek. Místo vstupenek na speciální projekci jim redakce a filmový distributor Falcon zajistí lístky na slavnostní premiéru, jež se koná 19. května, a setkání s režisérem. |