Dva nula, když se srdce fotbalu vaří v hrnci molekulární kinematografie - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva nula, když se srdce fotbalu vaří v hrnci molekulární kinematografie

  13:58
Před rokem obrátili do hlediště fotbalového stadionu na Letné třicet kamer a zachytili tradiční derby Sparty se Slavií očima fanoušků. Komediální dokument Dva nula autorské dvojice Abrahám – Bojar má potenciál hitu, který si zamilují fandové Okresního přeboru i kavárenští intelektuálové.
Podívejte se na ukázku z dokumentu Dva nula | (2:39) | video: dva nula

Pokud bereme vážně pojem molekulární gastronomie, tedy speciální způsob přípravy jídel za pomoci chemických postupů, mohl by se od sobotní projekce dokumentu Dva nula na karlovarském festivalu vžít pojem molekulární kinematografie. Ukázal to už debut autorů o králech českého hip-hopu Česká RAPublika. Režisér Pavel Abrahám a scenárista Tomáš Bojar jsou pečliví detailisté a hlídají si každou ingredienci. Na svém filmu o hemžení v hledišti sparťanské fotbalové svatyně pracovali celé tři roky, byť natáčení probíhalo během jediného večera.

Zachytit náladu zápasu v jednom čase a na jednom místě se podařilo díky stopadesátihlavému štábu. "Myslím, že se na tom sešla asi polovina české dokumentární obce," vtipkuje Bojar, i když zpětně vzpomíná na organizaci armády filmařů jako na blázinec.

Na dokumentu zaujme čistá estetika, v obraze i ve zvuku. Kamera je statická a libuje si v zamrzlých záběrech, diagonálních kompozicích a v nadhledech. Za jednotnou vizuální podobou stojí kameraman Jiří Chod. Místa natáčení se pečlivě vybírala a muži a ženy za kamerou museli plnit přesné pokyny. "Je to malý zázrak, že je neporušili. Byli jsme úplně nadšeni," říkají dnes s úlevou tvůrci.

Z filmu Dva nula
Z dokumentu Dva nula

Stejně náročné bylo dokonalou mřížku naplnit atraktivním obsahem. Tvůrci si fanoušky, kteří s natáčením souhlasili, dlouho oťukávali. Do nehybných okének se nakonec dostala ta nejpestřejší směs osobností.

Kaleidoskop charakterů ukazuje rozvášněné fanoušky obou klubů, aroganci paniček ve VIP zóně, formanovské dialogy pracovníků ochranky i humpoláctví sportovních komentátorů. Všichni prožívají zápas společně, ale vždy po svém. Totožné okamžiky rozkvétají v okénkách příběhu pokaždé jinak a jsou groteskní, někdy trapné, ale také nesmírně opravdové a živelně zábavné. Hřiště ovšem neuvidíte. V záběru se objeví jen rohový praporek.

Po sobotní první projekci v karlovarském kině Čas publikum dokument ocenilo nadšeným potleskem a vzápětí zasypalo tvůrce otázkami. Režisér Pavel Abrahám a scénárista Tomáš Bojar si udělali čas i na iDNES.cz.

Otázka na režiséra. Jak to vypadá u vás doma? Váš dokument působí nesmírně čistě. Tipoval bych hladké plochy, designový nábytek, pop-artovou plechovku na zdi...

P. A.: Asi jsem trošičku puntičkář. Doma mám čistou podlahu, mám opravdu sbírku nábytku od třicátých do osmdesátých let. Nejvíc je tam asi z padesátých a ze sedmdesátých.

Fotogalerie

Nebál jste se, že vás forma statických okének sváže?

P. A.: Svazování formou, to, že si s Tomášem stanovujeme nějaká pravidla, kterých se snažíme pevně držet, je velice osvobozující. Člověk cítí, že jde po nějaké cestě. Nás naopak baví nastavit si přesné strukturální mantinely, které ale musí logicky vyplývat z tématu námětu. Tím potom vzniká styl.

T. B.: Rádi používáme takovou vizuální metaforu: milujeme architekta Corbusiera a jeho Unité d'Habitation, známý dům v Marseille. Ta stavba, to je vlastně naprosto strohá geometrická struktura, takový hrubý rastr, který na první pohled může působit hodně neosobně a v něčem až nelidsky. Pro spoustu lidí je to klasický panelák. Jenže ten panelák je uzpůsoben tak, aby do něj mohl vstoupit život a plnohodnotně se v něm rozvinout. A o něco podobného jsme se snažili i v našem filmu: také jsme si pro něj předem navrhli hodně přísnou strukturu, u které jsme doufali, že se "zazelná" a "zaplevelí" nepředvídatelným životem. Ať už je ten život jakýkoliv, máme pocit, že toto se podařilo.

Kdo koho vlastně vzal na fotbal?

T. B.: Já jsem tam vzal Pavla, připadalo mi to jako dobrý nápad. Zdálo se mi, že fotbalový stadion je vhodné místo pro syrový, hodně autentický společenský portrét. A navíc jsem se nemusel do ničeho nutit. Fotbal sleduju od svých šesti let, mám ho nesmírně rád. Nebudu moc přehánět, když řeknu, že fotbal je asi nejkrásnější sport na světě. Někdy jenom žasnu, co se může za jeden zápas na hřišti odehrát, stačí si vzpomenout třeba na zápas naší reprezentace s Nizozemskem na Euru 2004. Samozřejmě to tak není vždycky, často s sebou fotbal nese i hodně utrpení a hodně frustrace – to je koneckonců v našem filmu také vidět. Nicméně když se nějaká akce podaří, když míč sleduje trajektorii hráčovy myšlenky, pak je to úchvatné.

Kolik hodin materiálu jste museli sestříhat? Nebyli jste jím zahlceni?

T. B.: Určitě to bylo přes sto hodin. Tudíž jsme si raději čas střihu docela velkoryse rozvrhli. Film byl natočen před více než rokem a jestliže jde do kin teprve teď, je to proto, že jsme od natočeného materiálu museli nalézt odstup. Po zběsilém dubnovém natáčení, které bylo hodně náročné a dost nás vyčerpalo, jsme si potřebovali trochu odpočinout. Když jsme šli do střižny, už jsme byli docela svěží a měli jsme i celkem přesnou představu, jak film strukturovat. Pak už to byla záležitost nějakých pěti měsíců tvrdé každodenní práce.

Pavel Abrahám

Jaký vztah máte k jednotlivým postavám? Byly pro vás jen materiál, nebo jste k některé z nich přilnuli? Překvapil vás někdo z účinkujících?

P. A.: Náš film je specifický v tom, že není založen na nějakém dlouhodobém budování vztahu s postavami. Je to snímek, v němž se vše natočilo během jediného večera. V zásadě nám nešlo o to, vykreslit přesné psychologické portréty. Bylo pro nás zajímavé, že mohou v divácích probouzet otázku, kterou probouzí i v nás. Tedy, co je tohle za lidi, co si myslí, jak věci prožívají. K několika z nich jsme samozřejmě  prostřednictvím hrubého materiálu docela přilnuli a dá se říct, že jsme si je ve střižně i docela oblíbili.

Například?

T. B.: Ve filmu třeba vystupuje pán, který může na někoho působit odpudivě, ale já ho mám upřímně rád. To je ten srdcař v červené bundě s břichem. Jakkoliv se nad ním někteří pohoršují, pro mě je to upřímný a vtipný plebejec, který si na nic nehraje, nic nepředstírá a kterého je radost pozorovat. Pokaždé, když jsme byli na Spartě, minimálně na deset minut jsme se na něj zašli podívat. A byla to čirá radost.

Jak se vlastně na ty fanoušky díváte? Mám sice pocit, že je máte rádi, ale není to pohled intelektuála, který se ušklíbá nad bandou primitivů?

P. A.: My se snažíme ve vztahu k postávám filmu vybalancovat odstup a kontakt. Na jednu stranu vytváříme nějaký vztah a dost často je máme rádi, ale jsme také schopni jejich kritické reflexe. Ne vždy se ukazují v pozitivním světle a my si toho jsme samozřejmě vědomi. V tom je odstup. Kdybychom s nim jen splývali, tak bychom je nebyli schopni filmem přesáhnout a nic bychom se o nich a ani o divácích nedozvěděli. Na druhou stranu nemáme jen chladný odstup. Nechceme někoho natočit a smát se mu. To je tak jednoduché, že by nás to ani nebavilo tři roky.

Unité d'Habitation

Ve filmu se jeden televizní komentátor zápasu uřekne. Přirovná africké hráče ke gorilám a šéf sportu na ČT mu hrozí vyhazovem. Přišel nakonec o práci?

T. B.: Ne, to ne. Myslím, že teď zrovna čile komentuje na Euru a nedaří se mu špatně. V tomto konkrétním případě se ale Česká televize, potažmo její sportovní redaktor Ota Černý, ukazují v docela sympatickém světle. Na narážku o gorilách ihned zareagovali, nepřešli to jako takový ten klasický latentní vtípek, který by většina lidí v hospodě s úsměvem tolerovala. Celá věc ale není tak jednoduchá. Obecně platí, že vina je především tam, kde je zlý úmysl. A ten "fotbalový expert" asi opravdu žádný zlý úmysl neměl. On si nejdříve vůbec neuvědomil, že se svými slovy o gorilách dopustil něčeho špatného, připadalo mu to jako něco celkem normálního, nad čím se není třeba příliš pozastavovat. Tím neříkám, že by to v něčem nebylo na pováženou, přesvědčeného rasistu bych z něj ale rozhodně nedělal.

Z filmu Dva nula
Z filmu Dva nula
Z filmu Dva nula

Vypovídá váš film něco o Češích?

T. B.: Vypovídá řadu dílčích věcí. Nemám ale rád, když se z této řady dílčích výpovědí, které se opírají o nějakou zcela konkrétní zkušenost, dělá jeden obecný závěr. Pokud se v našem filmu přece jenom něco obecnějšího ukazuje, pak snad to, že velkou roli tu tradičně hraje humor a zemitá lidovost. Společnost u nás není zdaleka tak hierarchizovaná jako na západě a určité plebejství se probouzí i v lidech, u nichž bychom to třeba nečekali. No a pokud můžeme jít trochu dále – to už nemluvíme o Češích, nýbrž o lidech jako takových – možná se tu ukazuje i něco o lidské přirozenosti. Lidé se až tak úplně nepovedli, jsou vrtkaví, nestálí, malověrní. Třeba to, jak rychle střídají nálady, je docela na pováženou. To, jak se z čirého nadšení může během chvíle zrodit zmar a frustrace, je v našem filmu třeba vidět docela dobře.

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

Šťastnou cestu! Cruise zastavil show a emotivně děkoval zesnulému Kilmerovi

Tom Cruise se dojemně rozloučil se svým dlouholetým přítelem a hereckým partnerem Valem Kilmerem, který zemřel tento týden ve věku 65 let. Při emotivním vystoupení na filmovém veletrhu dojal celý...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

RECENZE: Oscarový Krajan je zralé české řemeslo. Pro dva před kamerou i za ní

65 %

Za tohle zaslouží pochvalu: streamovací platforma prima+ uvádí snímek Krajan, který loni na podzim získal pro Česko vůbec prvního studentského Oscara v hrané kategorii. Navíc se Krajan probojoval do...

6. dubna 2025

VIDEO: Kdo tvrdí, že nemá z ceny Anděl radost, lže a kecá, říká Roman Holý

Monkey Business, které vede neúnavná sopkoa energie Roman Holý, byli na předávání hudebních cen Anděl zvoleni skupinou roku. Podle kapelníkových slov je andělská soška motorem, který kapelu pohání...

6. dubna 2025  14:48

GLOSA: Mišíkovi dal sílu tým kolem něj, Monkey Business texty v mateřštině

Premium

Vladimír Mišík na sklonku kariéry točí alba, u jejichž poslechu nelze než slastně vydechnout a poznamenat, že jakékoliv oficiální ocenění už je vlastně nad plán. Monkey Business s texty v češtině...

6. dubna 2025  11:19

Ceny Anděl získali Mišík, Tichá či Monkey Business, Síň slávy uvítala Ivana Mládka

Vladimír Mišík se stal hlavní postavou 34. ročníku vyhlášení cen České hudební akademie Anděl. Získal dvě ceny za album a zpěváka roku díky nahrávce Vteřiny, měsice a roky. Zpěvačkám vládne Kateřina...

5. dubna 2025,  aktualizováno  22:59

Když jsem začal chápat lidi, co si to chtějí hodit, vyděsilo mě to, říká Milan Šteindler

Premium

Vrať se do hrobu, Díky za každé nové ráno, seriály Kancl či Krmelec U Muflona a samozřejmě Česká soda. Snímky, pod nimiž je režisérsky a mnohdy i herecky podepsán Milan Šteindler. Ne všechno v jeho...

5. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Miliony turistů věří, že právě tady vznikl slavný film studia Ghibli. Realita je ale jiná

Premium

Mohlo to být jen další krásné místo na Zemi. Pak se jím ale umělci nechali inspirovat, jejich dílo zaujalo svět, a najednou zajímalo všechny. Pán prstenů a Nový Zéland, Hra o trůny a Dubrovník,...

5. dubna 2025

TELEVIZIONÁŘ: Vydrž, Prťka, vydrž! Sněženky a machry znovu svolal sraz

Pavel Marek stál poprvé před kamerou v roli instruktora lyžařského výcviku Brťky přezdívaného Prťka; nyní stojí za projektem Sněženky a machři po 42 letech, který v sobotu odvysílá ČT art u...

5. dubna 2025  10:32

RECENZE: Vztek i slzy. Deska Eltona Johna a Brandi Carlile jiskří hudebním fortelem

Premium

Na turné Farewell Yellow Brick Road se Elton John rozloučil s koncertováním, ale s tvorbou nové hudby neskončil. Společně s americkou zpěvačkou Brandi Carlile natočil desetipísňové album Who Believes...

4. dubna 2025

TRENDY V KLIPECH: Selena Gomezová vzpomíná na rande, Linkin Park hlásí hit

Selena Gomezová se v prosinci zasnoubila s hudebním producentem Bennym Blancem a v březnu vydali první společné album. Z něj je i píseň Sunset Blvd, s níž vstupují do Óčko Chart. Budou soupeřit s...

4. dubna 2025  10:57

„Už nejsme takový krávy.“ Tereza Kerndlová vzpomněla na Zeťovou i dětství na lodi

Rozstřel

Sedm let trvalo, než zpěvačka Tereza Kerndlová vydala nové album. Mezitím si zařídila domov ve Španělsku, starala se o nemocnou maminku a trochu se stáhla z veřejného života. Písním z desky...

4. dubna 2025

Úplně jiné než předtím. Ed Sheeran vydal píseň s podivným názvem Azizam

Zpěvák Ed Sheeran se přihlásil s novou skladbou Azizam, kterou natočil společně se švédsko-íránským producentem Ilyou Salmanzadehem. Mísí se v ní vlivy perské a irské lidové hudby, zasazené do...

4. dubna 2025  9:41