Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Doctorow ironicky proniká pod růžový povrch Ameriky

  15:58
Legendární autor Edgar Lawrence Doctorow píše skvěle vždycky. Tentokrát, v souboru Povídky o skvělé zemi, hlavně o odvrácené straně vlasti a také o amerických prezidentech.

Edgar Lawrence Doctorow | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Doctorow je jedním z hrstky vážných amerických spisovatelů, které doslova miluje Hollywood, a není těžké uhodnout proč. Podobně jako jeho oblíbenec Jack London totiž ukazuje, jak přežívají osamocení hrdinové sice ne přímo v divočině, ale rozhodně na novém místě – a nic není duši většiny Američanů bližší než právě mýtus nových začátků.

Doctorow však ony údajně neomezené možnosti zároveň pěkně zpochybňuje, o čemž kromě řady románů výtečně svědčí i soubor Povídky o skvělé zemi (v originále Sweet Land Stories, 2004). Podobně jako titulní hrdince jedné z nich se všem postavám nakonec zdá, že žijí v cizí zemi, v zemi, v níž se cítí jako cizinci.

Bůh, moc a peníze

Částečně je to jistě dáno tím, že se Doctorow soustředí na okraj společnosti, na jedince bojující s chudobou, s nedostatkem vzdělání nebo s vlastními instinkty, jedince stojící mimo uznávané společenské třídy a vrstvy a často též mimo zákon, jedince nezřídka se uchylující k násilí.

Ať už však jde o sériové vrahy (Dům na prérii), únosce dětí (Malý Wilson), mladičkou ženu zastupující tzv. bílý póvl (Jolene: životopis), muže zcela podlehnuvšího náboženské sektě (Walter John Harmon) či politické špičky a rádoby ekoteroristy (Mrtvé dítě v Růžové zahradě), jejich příběhy se v Americe mohly odehrát v podstatě kdykoli, třebaže jsou s výjimkou úvodního kousku drobnými narážkami zasazeny do současnosti.

Míří tedy do samotného jádra americké zkušenosti, kterou nelze jen tak odbýt frází typu odvrácená tvář. Ve třech povídkách strhne Doctorow čtenáře na protagonistovu stranu trikem vyprávění v první osobě: v Domu na prérii hovoří nevyzrálý mladík zcela ve vleku matky, která se zase ocitla zcela ve vleku peněz, v Malém Wilsonovi mladý muž holdující pivu a televizi, který vydělává sotva "na slušný jídlo", a ve Walteru Johnu Harmonovi právník na prahu středního věku, jenž propadne charizmatu někdejšího automechanika.

Jolene je oproti tomu, jak napovídá slůvko životopis, psána ve třetí osobě a naváží se hlavně do toho, jak v puritánské Americe i protřelí obchodníci oddaně věří ve slovo Boží. A Mrtvé dítě v Růžové zahradě je podáno z perspektivy vysloužilého agenta, který chce – jak velí pravidla detektivně-konspiračního žánru – vyšetřit případ třeba na vlastní pěst. Společná témata jsou tak nasnadě: všudypřítomná fascinace penězi, Bohem a mocí.

Bílý dům a davová poslušnost

Doctorowův portrét americké duchovní krajiny je dokonale umocněn vykreslením té skutečné. Většina jeho protagonistů prchá na západ, kde stále vládne svobodomyslnější atmosféra a nikdo se nestará, "co děláte nebo kdo byli vaši rodiče": do Arizony, do Las Vegas, do Kalifornie, rovnou do Hollywoodu, nebo dokonce až na Aljašku.

Nejen zeměpisný protiklad k ní pak představuje Washington, autorovou optikou město plné falešné monumentality (bělostných památníků, obřích muzeí a tajuplných vládních budov), pomocí níž se dav udržuje v poslušnosti.

Středobodem Washingtonu je samozřejmě Bílý dům, v jehož Růžové zahradě se před zraky ohromené veřejnosti odehrává nejeden ceremoniál, nicméně v jehož zákulisí se o vliv přetahují jednotlivé tajné služby, zájmy politické se proplétají s osobními zájmy ekonomickými a uplatňují se hysterická protiteroristická opatření.

A byť by Doctorow nejmenoval, jeho prezident pochází z Texasu, přátelí se s ropnými magnáty a slovy jednoho ze svých mužů neochotně vyznamenává spisovatele, "kteří píší proti státu".

Ostatně na některé skutečné události za předchozí (rozuměj Clintonovy) administrativy se patrně poukazuje i v povídce o Prorokovi, která končí masivním opevňováním Komunity – jako by měl následovat zpackaný útok FBI na texaské Waco, při němž v roce 1993 zahynulo na pět desítek vyznavačů Davida Koreshe včetně dětí.

Jak se uvádí v doslovu, název sbírky je třeba chápat s notnou dávkou ironie. K ní však přistupuje, jak brilantně ilustruje závěrečný agentův dopis přistěhovaleckým rodičům, také soucit a lítost, a zábleskem snad i naděje: jejich syn zemřel pro vlast, a v zájmu hlubšího proniknutí pod její růžově nekomplikovaný povrch píše i Doctorow.

K finálnímu dojmu navíc výrazně přispívá tradičně kvalitní překlad Zuzany Mayerové, která se odvážně rozhodla převést kostrbatě trhaný titul poslední prózy (Child, Dead, in the Rose Garden) do naprosto plynulé a syntakticky provázané češtiny – a jako by tím lehce polidštila i tu z povídek, která jediná vyznívá poněkud programově.

Edgar Lawrence Doctorow: Povídky o skvělé zemi
Překlad Zuzana Mayerová. Mladá fronta, 168 stran, cena 249 korun
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...