Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Souhlasíte s útokem na Irák a se zapojením
českých vojáků?
 
 
Leona Machálková, zpěvačka: Situaci v Iráku pochopitelně sleduji, zajímá mě, ale poté, co jsem viděla filmy jako Nepřítel státu či Vrtěti psem, kolikrát si kladu otázku, kde je vlastně pravda a myslím si, že teprve čas ukáže, jak se všechno mělo. 

Martin Stropnický, herec, umělecký ředitel Divadla na Vinohradech a bývalý diplomat:
To je tak složitá věc, že skutečně neumím být heslovitý. A povrchní soudy mě v této souvislosti už unavují. Odpovím vám takhle: jsem zapřísáhlý nepřítel válek a přitom obecně uznávám princip prevence. 
 
 
 
 
Jaroslav Dušek, herec a moderátor:
O válce v Iráku mi v hlavě víří spousty těžko slučitelných názorů. Nechci jednoznačně říkat, jestli jsem pro nebo proti, tahle debata nemá smysl. Válka v Iráku se zkrátka děje, schylovalo se k ní dlouho, a tak není žádným překvapením. Obecně jsem proti řešení konfliktů násilím, ale vyjadřovat se k válce v Iráku je stejné jako vyjadřovat se k hladomoru v Africe nebo letu komety.
 
 

Ivan Hlas, muzikant:
Neumím na to jednoznačně odpovědět. Na jednu stranu se snažím pochopit jiné kultury a jsem zásadně proti válkám, na druhou stranu je ale možné, že se v Iráku opravdu děly věci, které se nám nemusejí líbit a mohly by se případně i rozšířit jinam.




 
Aleš Brichta, zpěvák:
Jsem založením pacifista, ale zároveň si uvědomuji, že třeba Hitlera svého času tak dlouho tolerovali, až to dopadlo, jak to dopadlo. K tomu snad už nemusím nic dodávat.

 
 


Ivan Vojnár, režisér:
Opravdu nevím, upřímně nemůžu dát jednoznačnou odpověď. Vzpomeňte si na Mnichov a na postoj Francie a Británie. Ta záležitost je komplikovanější, díky globalizaci je nesympatický nejen Husajn ale i Bush. Je to určitě složité! Nevím.
 
Jiří Korn, zpěvák:
Pokládám jakoukoliv válku za šílenou, nemám z toho radost.

 
 
 
 
 
 
Iveta Bartošová, zpěvačka:
Jsem matka. Jakékoliv násilí odmítám. Uznávám porozumění a diplomacii. Komunikací je každý problém řešitelný. Všichni jsme jen a lidi a umíme hovořit, abychom se dorozuměli bez násilí.

 
 
 
 
Helena Vondráčková, zpěvačka:
Vzhledem k tomu, že jsem pacifista, nesnáším násilí a brutalitu. Je mi líto, že se věci řeší na principu síly. Je to zlé. Určitě by bylo možné domluvit se.
 
 
 
 

Matej Mináč, režisér:
Mně je vždy podezřelé, po čem volá většina.Teď se ve světě konají shromáždění, kde oslavují Husajna skoro jako hrdinu a mírotvorce a Bushe jako nejreakčnějšího politika. Přitom Husajn neváhal vyvraždit tisíce vlastních lidí chemickými zbraněmi. Lidé, kteří tak vehementně volají po míru, si neuvědomují, že pokud se Husajn dostane k jaderným zbraním, budou právě oni jeho prvními terči. Čím víc se někdo angažuje, tím víc se stává politikem a přestává být umělcem.

Martin Dejdar, herec:
Sám bych se s válkou smířil jen v krajní situaci.

 

 

 

Václav Marhoul, producent:
Pacifistické hnutí spojené s válkou v Iráku je stejně naivní jako pacifisté, kteří ve 30. letech dovolili Hitlerovi rozpoutat druhou světovou válku.

 

 

Eva Kantůrková, spisovatelka:
Válku podporuji, ovšem jen s mandátem OSN. Jde o složitý problém a k rozhodnutí má člověk nedostatečné informace.

 

 

Jan Tříska, herec:
Kdybych měl odpověď, tak bych věděl víc než všichni politikové. V roce 1938 také někteří tvrdili, že Hitler je směšný kašpar s knírkem, dejte mu Československo, on sklapne. Ti, kteří měli takhle jednoduché odpovědi, se pak nestačili divit nad sedmi miliony zavražděnými Židy. Nikdo neví, zda teď situace není obdobná.

 

(KORZO, MF DNES, iDNES)