Povodeň poničila originály plánů ND

  0:05
Zábradlí, dlažba a socha z píseckého kamenného mostu, nástěnné malby v zámku Liběchov nebo originály Zítkových plánů Národního divadla. To vše vzala voda. Do bilance ničivých záplav se musí připočíst také kulturní díla a historické památky. A v některých případech jde o cennosti, které jsou ztraceny navždy.

Šrámy si z povodní odneslo hodně objektů. Poškozený je především zámek Liběchov z 18. století. V něm voda zničila krásnou barokní zahradu. Poničené je také pevnostní město Terezín. Vedle zaplaveného válečného památníku utrpěla i stavba barokní pevnosti, jež je světovým unikátem.

Nejhorší situace je v zatopených archivech. Apokalypsa postihla například pražskou budovu Invalidovna, v níž mělo Národní technické muzeum archiv architektury. Tisíce archivních položek se nyní mrazí, ale až za pár let se zjistí, nakolik budou ztráty nenahraditelné. V katastrofickém stavu je i řada soukromých archivů, například slavného divadelního fotografa Jaroslava Krejčího. Z pražské Kampy odplula obří socha Magdaleny Jetelové. Zatím se neví kam.


Živel si nevybírá ani mezi vzácnými tisky
Ještě nikdy voda nezpůsobila v tuzemských knihovnách takovou spoušť. Vzala si nejen statisíce knížek z běžné produkce, ale udeřila i tam, kde to knihovníky bolí úplně nejvíc: v archivech vzácných tisků, ve fakultních či vysoce specializovaných ústavech.

Pod vodou se ocitly staré tisky a časopisy, učebnice, skripta, diplomové práce... Dosavadní bilance jedenácti pražských institucí a jedné jihočeské zní zhruba takto: pět set tisíc obtížně nahraditelných svazků za tři sta milionů korun.

Nejcitelnější ztráty utrpěl zřejmě Archeologický ústav Akademie věd ČR, který měl v přízemí barokních paláců v Letenské ulici unikátní dokumentaci archeologických nálezů, bibliofilie z osmnáctého a devatenáctého století, výtisky z první republiky i draze vybavené chemické laboratoře.

Mezi zaplavenými publikacemi byla i monografie Jana Erazima Wocela z roku 1845 psaná v němčině nebo pečlivě budované řady časopisů, například dánského periodika od roku 1886 či maďarského od roku 1881.

Celkem sedmdesát tisíc svazků a sto dvacet tisíc fotografií. Část fondů byla rovnou skartována, nejcennější tituly se nyní mrazí v Mochově. Zástupce ředitele Martin Tomášek si velké naděje nedělá: "Budeme rádi, když zachráníme desetinu." Voda rovněž knokautovala čerstvě rekonstruovanou Knihovnu Václava Hlavatého v Sokolovské ulici, pobočku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Pohltila suterénní depozitář a zvýšené přízemí včetně památkově chráněné profesorské čítárny, kde bylo pět tisíc cenných titulů.

Mnohasvazkové sebrané spisy francouzských matematiků, pozdější vydání Principia Mathematica Isaaca Newtona a více než čtyři stovky časopiseckých titulů včetně švédského Acta Mathematica, jenž vychází od roku 1882.

"Ani nevím, co všechno uplavalo. Přišli jsme o katalogy a elektronickou databázi jsme ještě neměli. Kromě toho byly některé knížky tak vzácné, že jsme se o nich nechtěli ani moc šířit," říká knihovnice Drahomíra Hrušková.

Další pobočka, v Troji, ztratila veškerý studijní fond. Účet za obě knihovny: osmdesát tisíc knih. O třetinu svých fondů, tedy na 100 tisíc svazků, přišla také Knihovna Právnické fakulty UK na náměstí Curieových. Ve druhém suterénu voda uchvátila kompletní monografickou literaturu, periodika a sbírku prvorepublikové právnické literatury.

"Knížky, které vydržely druhou světovou válku a zavření vysokých škol, nepřežily povodeň. Jsou to velmi těžko dostupné věci, které se dají ještě sehnat v soukromých knihovnách právníků," říká vedoucí knihovny Jana Mouchová.

Krvácí i Jihočeská vědecká knihovna, v jejíchž sklepeních se rozlila dvoumetrová hladina. Přišla o sto padesát tisíc knížek z dvacátého století, k literárním škodám se ovšem přidaly i ty stavební: na dvou budovách z roku 1885 a 1945 půjdou k deseti milionům.

Smutný obraz se rozprostřel i v Archivu Veliké lóže České republiky - zednářská knihovna byla v suterénu jednoho z činžovních domů v Libni. Ruční zápisy Karla Čapka, Jana Masaryka, Edvarda Beneše, veliký archiv známého lékaře Jiřího Sylaby či samizdaty se proměnily v mokré papíry, některé se suší, jiné mrazí v Kladně.

Jde o dva a půl tisíce svazků, škody na vybavení jsou za půl milionu korun. Nejvíce se současný velmistr českých zednářů Pavel Šebek bojí o rukopisy a kresby Alfonse Muchy z počátku dvacátých let, které si proslulý malíř a jeden ze zakladatelů československého zednářství připravoval k přednáškám.

O bezmála polovinu knihovního fondu přišla Knihovna Divadelní fakulty AMU v Karlově ulici. Pohlcen byl celý sklepní depozitář, který obsahoval také francouzské, německé i ruské časopisy z 19. a 20. století, kompletní vydání děl ruských umělců Stanislavského, Puškina či Ostrovského, na dva tisíce diplomových prací od počátku 50. let. Škoda za čtvrt milionu.

A přece mezi skleslými knihovníky aspoň někdo mluví o štěstí v neštěstí. "Myslím, že jsme neutopili jediný unikát," říká ředitel Filozofického ústavu Akademie věd Vilém Herold. V moderně vybaveném suterénním skladu v Jilské ulici nenávratně ztratili třicet tisíc svazků, dalších pětadvacet tisíc knih se mrazí v Brně a pražské Libuši, ale ty nejcennější exempláře prý zkáze ušly.

Třeba filozofické slovníky z 18. století či práce Jeronýma Hirnheima De Typho Generis Humani z roku 1676, která byla na indexu zakázaných knih. Na konečnou evidenci si však podle Herolda čtenáři ještě musí počkat: "Bude to práce tak na dva roky, než budeme opravdu schopni říci, co jsme zachránili."

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...

Být vtipní jako Ondřej Sokol? Takovou ambici nemáme, říká lovkyně Belladonna

28. března 2024

Rozstřel Dosud ji ve vědomostním pořadu Na lovu porazili jen desetkrát a správně odpověděla na více než 88...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...