Nejen výběrem exponátů či artefaktů Česko ohromí návštěvníky "kulturní olympiády", která vypukne 1. května v šanghaji. Pětadvacet vítězných Perel bude návštěvníkům českého pavilonu představeno prostřednictvím unikátního kaledoskopu, jenž vytvoří iluzi prostorového tělesa.
"Kaleidoskop, který je ryze českým dílem, využívá odrazů a lomů obrazu promítaného na plátno, kolem něhož jsou v úhlu padesáti stupňů umístěné soustavy zrcadel. Divák získává při pohledu do tohoto obřího kukátka pocit, že z něj vyrůstá koule, na jejímž povrchu vytvářejí rozpohybované záběry v rytmu doprovodné hudby neustále nové kompozice a ornament," vysvětlue český organizační tým. Exponát vyroste přímo ve zvlněném povrchu v pavilonu.
Dovezené Perly jsou setříděny do pěti kategiorií: Města a místa, Umění a kultura, Prvenství a rekordy, Objevy a vynálezy a Divy české republiky. V poslední jmenované kategorii rozhodovala veřejnost.
Města a místa
|
V první sekci se Česko pochlubí hned dvěma pražskými památkami - Hradem a Karlovým mostem, z něhož si na dobu konání výstavy propůjčí sochu Jana Nepomuckého.
"Reliéf pod sochou dokazuje, že v době elektronické komunikace a vědecky podložených návodů na štěstí lidé stále vyhledávají něco, co jim může splnit jejich sny. Něco, co nejde koupit za peníze. Aje proto dobré si to právě na ekonomicko-kulturní olympiádě národů připomenout," řekl již dříve o zařazení artefaktu do českého pavilonu generální komisař Pavel Antonín Stehlík.
Umění a kultura
|
V oblasti Umění a kultura dostala prostor literatura, hudba, film i výtvarné umění. Nejpřekládanější autor Milan Kundera, celosvětově užívaný "robot" z Čapkova slovníku i česká animátorská škola dokazují, že i v této oblasti máme světu co nabídnout.
Prvenství a rekordy
|
"Kromě sportovních výkonů je rpo Česko ve světě známé další synonymum - pivo. Osmdesát procent světové produkce nese označení PILS, které je zkráceným německým slovem Pilsen - Plzeň. Od roku 2008 je název české pivo chráněno jako zeměpisné označení," připomínají organizátoři. A když se přidá hokejový triumf v Naganu a české sklo, jde o nepřekonatelnou kombinaci.
Objevy a vynálezy
|
Otto Wichterle, Antonín Holý či Josef Ressel. To jsou jména vynálezců, bez jejichž vynálezů bychom byli bezradní. Kontaktní čočky či mikrovlnná trouba jsou toho učebnicovým příkladem.
Divy České republiky
|
Kromě symbolu českého smyslu pro humor, Járy Cimrmana, se do výběru Divů dostala i krajka, díky níž se v polovině sedmnáctého století stal Vamberk evropským střediskem krajkářství. A samozřejmou chloubou jsou i české korunovační klenoty s nevyčísletielnou historickou i pěněžní hodnotou.
EXPO 2010Česko na světové výstavě Na Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji se přihlásilo 189 zemí. Akce se koná pravidelně od roku 1851. Státy na ní prezentují své umění i průmyslové výrobky. Hlavním tématem přehlídky, která začne 1. května 2010, bude Lepší město – lepší život. Česká výprava láká na projekt Plody civilizace. Ten je součástí pavilonu, jehož fasády bude zdobit mapa pražského Starého Města vymodelovaná z hokejových puků. Uvnitř bude originál sochy Jana Nepomuckého, která na Karlově mostě "plní" přání turistů. "Reliéf pod sochou dokazuje, že v době elektronické komunikace a vědecky podložených návodů na štěstí lidé stále vyhledávají něco, co jim může splnit jejich sny. Něco, co nejde koupit za peníze. Aje proto dobré si to právě na ekonomicko-kulturní olympiádě národů připomenout," řekl o zařazení artefaktu do českého pavilonu generální komisař Pavel Antonín Stehlík. V Praze bude po dobu konání Exa vystavena replika. |