Patrick Bateman je mladý ambiciózní Newyorčan neodolatelného vzhledu. Má skvěle placenou práci finančníka, luxusní byt, snoubenku, milenku a hromadu přátel. Plně podléhá společenským a materiálním konvencím manhattanské smetánky. Za osudovou potupu považuje mít vizitky z levnějšího papíru, než mají jeho kolegové. Co se však skrývá pod Batemanovou maskou úspěchu?
Americké psycho Kanada/USA 2000 |
Režie: Mary Harronová |
Scénář: Mary Harronová, Bret Easton Ellis |
Kamera: Andrzej Sekula |
Hudba: John Cale |
Hrají: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto, Chloë Sevignyová, Josh Lucas, Samantha Mathisová ad. |
Režisérka Mary Harronová román adaptovala společně s autorem předlohy Bretem Eastonem Ellisem. Za kameramana si vybrala Andrzeje Sekulu, který stál u zrodu kultovního Tarantinova filmu Pulp Fiction. Nezávislý film Americké psycho je nepřístupný dětem do patnácti let.
Přečtěte si recenzi Mirky Spáčilové
Americké psycho: svět sám pro sebe
Stylizace a zase jen stylizace vládne snímku Americké psycho s programovou důsledností: od kapek krve kanoucích do úvodních titulků přes vybrané lahůdky servírované ve výtvarných kreacích až po vybroušený design obchodních vizitek, kterými se v hořkosměšné scéně hrdinové trumfují jako kluci při mariáši. V čem vlastně spočívá zvláštní, nejspíše generační přitažlivost kasty vymydlených mladíčků s manažerskými kufříky a bezednými platebními kartami, jejichž jedinou povinností je hlídat si svou fasádu?
"Nemám emoce, jen chamtivost a znechucení," říká hlavní postava v dokonale chladném, jen kradmo sebeironickém ztvárnění Christiana Balea. Izolovaný svět sám pro sebe, jehož je reprezentantem, diktuje vyvoleným "přípustné" typy oblečení, chování, prostředí, úsměvů, vhodných témat věcně odtažitých debat o Srí Lance či komerci... A pak se příslušník smetánky obrovsky baví, když se z Jekylla stane Hydem, uhlazený slovník vystřídá hrubými výhrůžkami a surově ubije bezdomovce se psem.
Baleův psychopat pod maskou úspěšného obchodníka možná zavraždil krutě, sebevzhlíživě i vynalézavě na desítky lidí, poté uskladněných ve skříních mondénního bytu - a možná se orgiím oddával jen ve svých morbidních představách. Nejednoznačnost výkladu může část diváků roztrpčit, Americké psycho však nechce být detektivkou. Zápletka jako by poskytla holou kostru pro "obal" - a obal, černá i zábavná studie stylu i rituálů smetánky, stojí v tomto filmu nejvýše. O dokonale postiženém tvaru není pochyb - ale koho takoví hrdinové zajímají? Ležérní, přezíravě cyničtí panáci, od pohledu klonovaní dvojníci s týmž sestřihem, nosící stejné značkové obleky a brýle, používající shodný typ luxusní kosmetiky a soutěžící o vysněný stůl v téže exkluzivní restauraci...
Sami bez vztahů a citů, těžko vzbudí emoce u diváků, ani vstřícné, ani odmítavé; působí neživě, jako by stáli za sklem výkladů. A Baleův schizofrenik, jenž týrání prostitutek vždy zahajuje groteskně znaleckou, kultivovanou přednáškou o svých hudebních oblíbencích a při aktu sám sebe zálibně sleduje v zrcadle a snímá videokamerou, namísto odporu či soucitu vyvolá jen chladné přihlížení. Americké psycho patří k nové vlně snímků, jež - slovy Baleovy postavy - nenese "katarzi ani nové poznání"; civilizační úzkost kreslí z formálních designérských ornamentů. Ve Volném pádu zešílevší hrdina také bezhlavě zabíjel - ale měl motiv, spouštěcí mechanismus v oné poslední kapce, jíž přeteče pohár zdánlivých lapálií; absurdně napravoval svět násilím, když to nejde po dobrém. Kdežto psychomanekýni žijí mimo dobro a zlo.
![]() Americké psycho. |
![]() Americké psycho. |
![]() Americké psycho. |
![]() Americké psycho. |
![]() Americké psycho. |
![]() Americké psycho. |