
"Už na nominačním večeru za mnou začali chodit někteří akademici a pak už i obyčejní diváci s dotazem, jak je možné, že je v kategorii Nejlepší scénář nominovaný Petr Zelenka za Karamazovy, když v nich čerpá z Dostojevského a taky z dramatizace Evalda Schorma, potažmo i Lukáše Hlavici, režiséra původního představení. A jestli prý dotyční nejsou vlastně spoluautory," vysvětlil iDNES.cz ředitel ČFTA a zakladatel Českého lva Petr Vachler, který na stejnou otázku musel odpovídat i jednomu ze čtenářů serveru iDNES.cz ve středečním on-line rozhovoru. - Čtěte Petr Vachler: Jsem odvolatelný, svou funkci už jsem několikrát nabízel
A slíbil, že hned ve čtvrtek se k věci vyjádří akademie. V oficiálním prohlášení stojí následující: "ČFTA při hodnocení scénářů v rámci výročních filmových cen Český lev nerozlišuje a nerozlišovala, zda-li se jedná o původní dílo nebo adaptaci umělecké předlohy jiného autora. K tomu, aby byly tyto dvě formy umělecké tvorby rozlišeny do oddělených kategorií, nedisponuje česká kinematografie dostatečným množstvím snímků k posouzení."
Čtěte plné znění oficiálního prohlášení filmové akademiePetr Zelenka se nemusí obhajovat v případě scénáře k filmu Karamazovi |
Vachler dál výtku veřejnosti i některých filmových tvůrců o "originalitě" scénáře doplnil vysvětlením, že "členové ČFTA jsou si jistě vědomi své volby a dílo F. M. Dostojevského, stejně jako dramatizaci Evadla Schorma, dobře znají a vědí, do jaké míry Petr Zelenka tyto předlohy obohatil, ozvláštnil".
Ke každoročně se vyskytujícím stížnostem a nejasnostem v některých kategoriích dodal, že Prezidium ČFTA zasahuje jen v případě skutečných rozporů a porušení stanov, či právě autorskoprávních rozepří. "V případě scénáře k filmu Karamazovi k ničemu takovému nedošlo," dodává.

"Promiňte, ale mně to celé přijde absurdní a za Petra Zelenku mě to i uráží. Vždyť i selským rozumem by člověk došel k tomu, že autorem scénáře k filmu je ten, kdo ho napsal. Evald Schorm je mrtvý, o Dostojevském nemluvě. Tak co se tu vlastně řeší?" reagoval podrážděně na výtky z davu producent Karamazových Čestmír Kopecký, kterého iDNES.cz zastihl na telefonu ve středu večer.
"Je mi skoro trapné odvolávat se na právníky, my máme samozřejmě všechno právně ohlídané. Ale každý, kdo se podívá do autorského zákona, si může přečíst, že autorem scénáře je pouze živá osoba přítomná procesu psaní. Jinými slovy: Dostojevskij by musel u Zelenky sedět, abychom ho mohli považovat za spoluautora," řekl Kopecký a jako příklad uvedl legendu československé kinematografie, film Markéta Lazarová.

. Karamazovi očima kritiků Srovnejte recenze MF DNES a iDNES.cz iDNES.cz: Karamazovi, film na první dobrou nečitelný (80 %) V záplavě českých počinů pochybné kvality míří po čase do kin konečně další opravdový film. Nebude sice třeskutě bavit, ale bez zaváhání vás ujistí, že stále máme dobré herce i tvůrce. MF DNES: Karamazovi nejsou jen službou legendě (70 %) Filmoví Karamazovi mají k dobru Zelenkův dar vytvořit takzvaně artistní film, který je však zároveň po celou dobu napínavý a místy dokonce strhující. Obsahuje o chlup méně humoru než jeho předešlá díla, ale o dva chlupy více zralosti. A se ctí obstojí v obou kategoriích, jako služba divadlu i samostatný film.
"Řekl by vám ale totéž. Celá věc se ho osobně hodně dotkla, vždyť je to celé konflikt bez reálného základu. A je jen velmi zvláštní, že se objevuje těsně před druhým kolem hlasování," zakončil Kopecký.